کمر و گردن

علائم دیسک کمر؛ چه نشانه‌هایی ممکن است زندگی شما را مختل کند؟

علائم دیسک کمر | فست طب

علائم دیسک کمر؛ چه نشانه‌هایی ممکن است زندگی شما را مختل کند؟

علائم دیسک کمر زمانی خودش را نشان می‌دهد که شما احتمالا در چند روز گذشته حرکات غیر استاندارد انجام داده‌اید یا  به دلیلی، هشدارهای درد را در ناحیه کمرتان احساس کرده‌اید. وقتی درد در ناحیه کمر به سراغتان می‌آید شاید ابتدا تشخیص اینکه مربوط به کدام بخش است سخت باشد. اما به مرور زمان نشانه‌هایی بروز می‌کند و شما  متقاعد می‌شوید که در دیسک کمرتان دچار مشکل شده‌اید. علت بیماری دیسک کمر چیست؟ بیماری دیسک کمر به دلیل تغییر در ساختار دیسک نرمال ایجاد می‌شود. بیشتر اوقات، بیماری دیسک در نتیجه افزایش سن و شکسته شدن طبیعی دیسک رخ می‌دهد. گاهی، آسیب شدید باعث فتق دیسک طبیعی می‌شود. همچنین آسیب ممکن است باعث بدتر شدن فتق دیسک شود. دیسک‌ها در واقع  بین مهره‌ها قرار گرفته‌اند و حرکت‌های ما به جلو و عقب و طرفین را آسان می‌کنند. دراین مقاله ازمجله پزشکی فست طب به موضوع علائم دیسک کمر می‌پردازیم.

کار دیسک کمر؛ دیسک را بهتر بشناسیم

دیسک کمر چه کاری برای ما انجام می‌دهد؟ درواقع جلو و عقب رفتن ما و همینطور خم و راست شدن‌های ما به سبب وجود دیسک کمر است. دیسک از ستون فقرات در برابر ضربه محافظت می‌کند. وقتی جسم سنگین را بلند می‌کنیم در واقع به دیسک‌ها فشار وارد می آوریم نه مهره‌ها. پس مهره‌‌‌ها از در معرض فشار قرار گرفتن در امان خواهند بود. پس دیسک در حکم اهرمی است تا ما بتوانیم اجسام سنگین را بلند کنیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

فتق دیسک به مشکل یکی از بالشتک‌های لاستیکی (دیسک‌ها) اشاره دارد که بین استخوان‌ها (مهره‌ها) که برای ساختن ستون فقرات روی هم قرار گرفته‌اند، قرار می‌گیرد. یک دیسک ستون فقرات دارای یک مرکز نرم و ژله مانند (هسته) است که در یک قسمت بیرونی لاستیکی سخت‌تر (حلقه) محصور شده است. گاهی  دیسک لغزش یا پارگی دیسک نامیده می‌شود، فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که بخشی از هسته از طریق پارگی حلقوی به بیرون فشار می‌آورد.

فتق دیسک، که می‌تواند در هر قسمت از ستون فقرات رخ دهد، اغلب قسمت پایین کمر را درگیر می‌کند. بسته به اینکه فتق دیسک در کجا باشد، ممکن است منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود. بسیاری از مردم هیچ علامتی از فتق دیسک ندارند. برای افرادی که دارای علائم هستند، علائم به مرور زمان بهبود می‌یابند. معمولاً برای رفع مشکل نیازی به جراحی نیست.

برای درمان دیسک کمر می‌توان از کمربند پلاتینر استفاده کرد. این کمربند با داشتن تکنولوژی‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس به راحتی درد را تسکین داد و عملکرد را بهبود بخشید. برای اطلاع از قیمت platiner می‌توانید به صفحه خرید این محصول در سایت فست طب مراجعه کنید.

خطرات بیماری دیسک کمر چیست؟

اگرچه سن، شایع‌ترین خطر است، اما عدم تحرک بدنی  باعث ضعیف شدن عضلات پشت و شکم خواهد شد که ممکن است به درستی از ستون فقرات حمایت نکنند. صدمات کمر نیز زمانی افزایش می‌یابد که افرادی که معمولاً فعالیت بدنی ندارند در فعالیت‌های بیش از حد سخت شرکت کنند. کارهایی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین و پیچاندن ستون فقرات دارند نیز می‌توانند باعث آسیب به کمر شوند.

یک خبر خوب که باید به افرادی که دچار زانو درد هستند بدهیم، این است که سایت فروشگاهی فست طب نمایندگی زانوبند زاپیامکس را نیز برعهده دارد. این زانوبند با همان تکنولوژی uic به کاررفته در پلاتینر برای انواع زانو دردها مناسب است.

علائم دیسک کمر و سیاتیک؛ چگونه بفهمیم دیسک کمر داریم؟

علائم دیسک کمر و جسم سنگین | قست طب

علائم بیماری دیسک کمر بسته به محل فتق دیسک و اینکه چه ریشه عصبی به آن فشار می آورد متفاوت است. اینها شایع‌ترین علائم بیماری دیسک کمر هستند:

 • کمر درد متناوب یا مداوم: ممکن است با حرکت، سرفه، عطسه یا ایستادن برای مدت طولانی بدتر شود
 • اسپاسم عضلات پشت
 • سیاتیک – دردی که از پشت یا باسن شروع می‌شود و از پائین پا به ساق پا یا داخل پا می‌رسد.
 • ضعف عضلانی در پاها
 • بی حسی در پا یا پا
 • کاهش رفلکس در زانو یا مچ پا
 • تغییرات در عملکرد مثانه یا روده

علائم بیماری دیسک کمر ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. همیشه برای تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین بهترین روش درمان دیسک کمر متناسب با نوع و شدت آسیب متغیر خواهد بود.

 شایع ترین علائم دیسک کمر و تشخیص بیماری

به طور کلی باید گفت شایع‌ترین علائم دیسک کمر همان درد است. گاهی اما دیسک کمر هیچ دردی ندارد، و‌لی دیسک درحال پیشرفت است. این موضوعی است که گاهی باعث مشکلاتی خواهد شد؛ یعنی درد زمانی سراغ فرد می‌آید که به اصطلاح کار از کار گذشته است  و درمان با سختی پیش می‌رود. پس میزان درد  ملاک خوبی برای تشخیص دیسک کمر نیست؛ چرا که بسیاری از نشانه‌های  درد کمر با گرفتگی عضلات و مشکلات ستون فقرات یکسان است. در اغلب موارد پزشکان به جای دارو، آب درمانی سیاتیک را به بیماران خود پیشنهاد می‌کند. زیرا آب فشار را از روی کمر برداشته و باعث بهبود درد می‌شود.

علائم دیسک کمر درپاها

علائم دیسک کمر و درد پا | فست طب

هرنقطه از بدن ما به یکی از اعصاب کمری متصل است. این درد است که به شما هشدار می­دهد دیسک کمر پاهایتان را نیز درگیر کرده است. بیشتر بیماران با دیسک کمر از دردهای شبانه گله می کنند. گاهی تشخیص اینکه درد پا حاصل دیسک کمر است دشوار می شود. اما  درهی ناحیه پا که با سوزش، احساس سردی و گرمی، گرفتگی عضلات و تیرگشیدن های مدام همراه باشد نشانه ای است برای اینکه دریابیم که درد پاها نشانه دیسک کمر است.

انواع دیسک کمر و تشخیص بیماری

باید گفت بیماری دیسک هم انواع گوناگونی دارد که از آن جمله می توان به ساییدگی یا دژنراسیون دیسک، برجستگی دیسک، فتق یا پارگی دیسک کمری، کاهش ارتفاع دیسکی و پیدایش زواید استخوانی اشاره کرد. پزشک با معاینات و ابزارهای تشخیصی نوع آن را تشخیص خواهد داد. ولین راه تشخیص دنبال کردن مسیر درد است که اگر از کمر به سمت پاها در جریان است مربوط به دیسک خواهد بود. استفاده از ابزار ام ار ای  و نوار عصب و عضله نیز از ابزارهای تشخیصی به شمار می‌روند.

بیشتر بخوانید: قرص مسکن فوری درد کمر؛ انواع داروهای موثر در درمان کمردرد

علائمی که کمتر دیده می‌شود، اما هشداردهنده است

گاهی در جریان عارضه دیسک کمر شاهد از کنترل خارج شدن مثانه هستیم. گروهی نیز از بی‌حسی قسمت لگن و ضعف پاها گله دارند. باید گفت این علائم مربوط به عارضه سندرم دم اسبی است. اگر به این سندرم بی‌توجه باشید ممکن است عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد. اگر چنین مواردی وجود دارد خیلی زود به پزشک متخصص مراجعه کنید. در این مقاله شما با نشانه‌های دیسک کمر آشنا شدید تا در صورت بروز  این نشانه‌‎ها راه مناسب درمانی را پیدا کنید.

 سوالات متداول در زمینه علائم دیسک کمر

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد گردن یا کمر شما به سمت بازو یا پای شما حرکت می‌کند یا اگر بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف دارید، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

علائم دیسک شدید چیست؟

فشار شدید به ریشه عصبی و درد خیلی زیادف بالا رفتن فشار خون در اطراف عصب سیاتیمک، واکنش‌های التهابی شدید

شایع ترین علامت دیسک چیست؟

درد در ناحیه پا که از کمر تا زیر زانو کشیده می‌شود.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه