زانو و پا

درمان خشکی زانو با ۴ روش مختلف؛ از فیزیوتراپی تا تزریق ژل

بهترین درمان برای خشکی زانو |فست طب

درمان خشکی زانو با ۴ روش مختلف؛ از فیزیوتراپی تا تزریق ژل

آیا می‌دانید بهترین درمان خشکی مفصل زانو چیست؟ آیا با جدیدترین و کم خطرترین روش‌های درمانی زانودرد آشنا هستید؟ زانو بزرگ‌ترین و پر استرس‌ترین مفصل کل بدن انسان است. این سیستم پیچیده از استخوان‌ها، غضروف‌ها، رباط‌ها، تاندون و عضلات که مسئول تحمل وزن و حرکت هستند؛ تشکیل شده است. متاسفانه خشک شدن زانو می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی روند زندگی شما داشته باشد. خشکی زانو نه تنها حرکات زانو را محدود می‌کند، بلکه به دلیل درد شدید فعالیت‌های روزانه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

خوشبختانه در حال حاضر ابزارها و روش‌های درمانی بسیار متنوع و موثری برای درمان این عارضه وجود دارد. برای مثال شما می‌توانید با استفاده از یک زانو بند طبی استاندارد مجددا کارهای مورد علاقه خود را انجام دهید. از آنجایی که سلامتی و آگاهی شما از روند درمان برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد؛ در جدیدترین مقاله فست طب قصد داریم در خصوص روش‌های درمانی خشک شدن زانو صحبت کنیم. مثل همیشه با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آشنایی با بهترین و موثرترین روش‌های درمانی خشک شدن زانو

در حال حاضر نزدیک به ۲۰ درصد از جمعیت افراد در دنیا با عارضه زانو درد ناشی از خشکی عضلات دست و پنجه نرم می‌کنند! با افزایش سن شدت سفتی عضلات افزایش می‌یابد. بیماران دارای خشکی عضلات برای حرکت دادن مفصل زانو و یا انجام کارهایی مانند خم شدن دچار مشکل می‌شوند. به طور کلی سفت شدن عضلات سبب کاهش قدرت، انعطاف پذیری و تعادل می‌شود. متناسب با شدت و علت خشکی زانو درمان‌های پیشنهای نیز متفاوت خواهد بود. برای درمان باید بیماران آزمایش‌های تخصصی و مختلفی را انجام دهند. در این مقاله به تعدادی از درمان‌های پیشنهادی در خصوص شرایط مختلف و علل متفاوت خشک شدن زانو اشاره خواهیم کرد.

درمان خشک شدن مفصل زانو فیزیوتراپی

فیزیوتراپی؛ موثرترین روش درمان خشک شدن مفصل زانو|فست طب

بسته به علت خشک شدن مفصل زانو فیزیوتراپ متخصص ممکن است از روش‌های مختلفی برای درمان شما استفاده کند. به دلیل تاثیر بسیار زیاد فیزیوتراپی در درمان عارضه سفتی عضلات این روش درمانی را با توضیح بیشتری برای شما ارائه کنیم. آشنایی با رایج‌ترین تمرین‌های درمان خشکی مفصل زانو در فیزیوتراپی:

تکنیک افزایش تحرک مفصل برای درمان خشکی زانو بعد از شکستگی

این تکنیک فیزیوتراپی نوعی روش عملی برای افزایش انعطاف پذیری مفصل زانو است. از آنجایی که در عارضه خشکی زانو میزان تحرک زانوها کاهش پیدا می‌کند، با این روش فیزیوتراپیست تلاش می‌کند که انعطاف عضلات بیماران را افزایش دهد. در این روش فیزیوتراپیست از دستان خود برای حرکت دادن مفصل به جهات مختلف استفاده می‌کند. حرکت مفصل سبب افزایش انعطاف و کاهش تنش در مفصل زانو شده و درد و ناراحتی بیمار را کاهش می‌دهد. علاوه بر این فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکت کمک کرده و به شما کمک کند تا دوباره توانایی‌های خود را برای انجام کارهایی مانند ورزش کردن بدست بیاورید.

توجه داشته باشید که عدم درمان خشکی زانو منجر به ایجاد آسیب‌ها و علائمی جدیدی خواهد شد. یکی از این علائم بی حس شدن زانو است که همراه با سفتی در مفصل ایجاد خواهد شد. در همین راستا پیشنهاد می‌شود که برای جلوگیری از خشکی مفصل، بی حسی در زانو و آسیب‌های شدیدتر به فکر درمان باشید.

درمان خشکی زانو با ورزش و تکنیک کشش مفاصل

پس از اینکه زانوهای شما توسط فرد متخصص به جهات مختلف حرکت داده شد و البته به دلیل خشکی زیاد کمی احساس درد کردید، نوبت آن است که از طریق دستگاه و یا بدون دستگاه مفصل زانوی شما کمی به سمت بالا کشیده شود. این نوع حرکات کششی باید حتما در کلینیک توسط فرد آموزش دیده انجام شود. فیزیوتراپیست متناسب با محل و شدت اسپاسم عضلات برای کاهش سفتی مفصل، زانوی شما را به سمت بالا و یا سایر جهات به سمت بیرون بدن میکشد. کشش زانوها می‌تواند تنش ناشی از سفتی عضلات زانو را کاهش داده و به راه رفتن آسان‌تر بیماران کمک کند.

توجه داشته باشید که عدم درمان خشکی مفصل باعث بروز آرتروز، به مرور زمان خواهد شد. باید اشاره کنیم که آرتروز و ساییدگی مفصل و استخوان‌ها روی هم باعث تراشیده شدن استخوان‌ها می‌شود. در این شرایط استخوان اضافه بغل زانو یا روی آن منجر به ایجاد درد جدید خواهد شد.

درمان خشکی زانو بعد از جراحی با تکنیک تمرین دوچرخه

تکنیک تمرینی یک نمونه موثر از دوچرخه سواری است. این تمرین مشابه با تمرین‌های ورزشی است که در باشگاه‌ها انجام می‌دهید؛ اما با دستگاه کمی متفاوت‌تری انجام می‌شود. فیزیوتراپیست‌ها این تمرین هدفمند درمانی را برای کاهش سفتی عضلات زانو انجام می‌دهد. هدف اولیه تمرین درمانی دوچرخه، تقویت عضلاتی است که در اطراف مفاصل زانوی شما قرار دارند. این عضلات به مرور زمان به دلیل افزایش سن و یا سایر عوامل و آسیب‌ها ضعیف می‌شوند. به همین دلیل هر عاملی که سبب تقویت این عضلات شود، در کاهش خشکی و توانایی افراد برای کارهای مختلف موثر خواهد بود.

ورزش کنید؛ موثرترین روش درمان خشکی زانو بعد از جراحی

ورزش کنید؛ موثرترین روش درمان خشکی زانو بعد از جراحی|فست طب

تقویت عضلات اطراف زانو باعث کاهش خشکی آن می‌شود. اگر خشکی زانو شما به دلیل عوارض ناشی از عمل جراحی باشد، احتمالا پزشک‌تان علاوه بر فیزیوتراپی توصیه می‌کند که سه تا چهار ماه بعد، با مراجعه باشگاه‌های تخصصی تمرینات تقویتی و اصلاحی را انجام دهید. به طور کلی تمرین‌هایی که با دستگاه‌های مخصوص زانو انجام می‌شود، به دلیل افزایش جریان خون سبب افزایش انعطاف، ترمیم سریع آسیب‌ها، کاهش خشکی و افزایش انعطاف زانوها می‌شوند.

علاوه بر این درمان خشکی زانو با ورزش پس از عمل جراحی  برای بهبود سریع‌تر و تعادل بدن شما نیز بسیار اهمیت دارند. خشکی زانو به مرور زمان سبب بروز مشکلاتی مانند آرتروز می‌شود؛ به همین دلیل از مربی خود بخواهید برای پیشگیری و تشدید آسیب‌های خود از تمرین‌های اصلاحی تخصصی استفاده کند. اگر در حین ورزش برای خشک شدن زانو دچار دردهای مختلفی در نواحی کمر، گردن و یا زانو می‌شوید، پیشنهاد می‌کنیم از زانوبندهای طبی و استاندارد استفاده فرمایید.

کم عارضه‌ترین روش درمان خشکی زانو با تزریقات ژلی

در برخی موارد، پزشک متخصص به دلیل کاهش مایع میان مفصلی در زانوها توصیه می‌کند که از روش تزریق دارو یا ژل‌های درمانی به داحل مفصل استفاده کنید. این ژل‌ها در واقع جایگزین مایعاتی هستند که به دلیل کاهش سبب سفتی و خشکی بیش از حد زانوهای شما شده‌اند. موثرترین داروهای مفصلی برای کاهش زانو عبارتند از:

 • تزریق کورتیکواستروئیدها: تزریق داروهای کورتیکواستروئید در داخل مفصل زانو به کاهش علائم و دردهای ناشی از خشکی مفاصل زانو کمک کرده و سبب افزایش دامنه حرکتی بیمار می‌شود. نتیجه درمان با این روش ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. توجه داشته باشید! این روش درمانی برای تمام بیماران موثر نیست.
 • تزریق ماده اسید هیالورونیک: هیالورونیک اسید یک مایع غلیظ و ژل مانند است که به طور طبیعی در مفاصل زانو وجود دارد. تزریق هیالورونیک اسید در زانو را می‌توان برای افزایش تحرک و کاهش درد به زانو تزریق کرد. اگرچه مطالعه مختلف در مورد اثربخشی این درمان نتایج ضد و نقیضی را نشان می‌دهند؛ اما گزارشات بیماران نشان می‌دهد که کاهش درد و خشکی عضلات زانو با این روش درمانی حداقل شش ماه وجود دارد.
 • روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP): پلاسمای غنی از پلاکت یا platelet-rich plasma حاوی مقادیری از فاکتورهای رشد مختلفی است که به نظر می‌رسد می‌توانند التهاب را کاهش داده و سبب کاهش خشکی عضلات شوند. نتایج برخی از مطالعات نشان داده‌اند که روش PRP ممکن است برای درمان افراد خاص مبتلا به آرتروز نیز مفید باشد؛ اما برای اطمینان از پاسخگویی این روش درمانی، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

به غیر از این روش‌های درمانی از بهترین قرص برای خشکی زانو نیز استفاده می‌شود. از این قرص‌ها می‌توانیم به مکمل‌های ویتامینی، داروهای ضد التهابی مانند ناپروکسن، قرص‌های غضروف ساز مانند فست ران و پیاسیدین اشاره کنیم.

کم عارضه‌ترین روش‌های خانگی درمان خشکی زانو با طب سنتی

روش‌های خانگی درمان خشکی زانو با طب سنتی؛ کم عارضه‌ترین روش‌های درمان خشکی مفصل زانو|فست طب

علاوه بر روش‌های اشاره شده خوشبختانه روش‌های ساده خانگی و طی سنتی نیز وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید تا حد زیادی باعث تسریع روند درمان خود شوید. البته توجه داشته باشید! این درمان‌ها نقش مکمل دارند و نباید به جای روش‌های پزشکی به کار برده شوند. موثرترین روش‌های درمان خانگی شامل موارد زیر است:

 • استراحت کردن و اجتناب از فعالیت‌های سنگین: برای جلوگیری از تشدید آسیب، از انجام فعالیت‌های بدنی که باعث درد زانو می‌شوند موقتا اجتناب کنید.
 • قرار دادن زانو بالاتر از سطح بدن: زانوی خود را بالاتر از سطح قلب بگذارید تا تورم زانو کاهش پیدا کند. برای این کار می‌توانید زیر زانوی خود بالش، پتو یا کوسن قرار دهید.

راهکارهای درمان خانگی با کمک تجهیزات ساده، اما موثر

 • ماساژ با روغن های گیاهی: تقریبا به جرات می‌توان گفت که یکی از موثرترین روش‌های درمانی سریع برای خشکی زانو، ماساژ زانو با روغن‌های گیاهی طبیعی و گرم است. برای درمان زانو درد می‌توانید از روغن هسته انگور، سیاه دانه و روغن زیتون استفاده کنید.
 • استفاده از کمپرس گرم و سرد: پس از آسیب زانو برای جلوگیری از درد و تورم از کمپرس یخ به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استفاده کنید. سرما درمانی سبب کاهش درد زانو می‌شود. در مقابل استفاده از کمپرس گرم نیز به دلیل افزایش جریان خون با کاهش خشکی و افزایش انعطاف زانو همراه است. شما می‌توانید هر سه تا چهار ساعت یکبار از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید. توجه داشته باشید که کمپرس‌ها را نباید مستقیماً روی پوست خود قرار دهید (کمپرس گرم یا سرد را در یک حوله یا پارچه بپیچید).
 • استفاده از زانو بند طبی: روش موثر دیگر برای کاهش سفتی عضلات، استفاده از زانو بند است. استفاده از زانو بند درد و تورم زانو را کاهش می‌دهد. اگر در حال حاضر زانوبند طبی ندارید، یک باند کشی را دور زانوی خود بپیچید.

توجه داشته باشید که بیش از حد از زانوبند طبی استفاده نکنید. زیرا موجب تحلیل عضلات شما خواهد شد. این در حالی است که با استفاده از زانوبند فیزیوتراپی زاپیامکس که مجهز به تکنولوژی‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است، به راحتی می‌توانید خشکی زانوی خود را درمان کنید. برای خرید زانوبند زاپیامکس به فروشگاه فست طب مراجعه کرده و این محصول را به صورت اصل تهیه کنید.

سوالات متداول در مقاله درمان خشکی زانو

۱. ابتلا به چه بیماری‌هایی باعث خشکی زانو می‌شوند؟

ابتلا به بیماری‌های زیر ریسک خشکی زانو را افزایش می‌دهند:

آرتریت، آسیبهای عضلات و رباط، تاندونیت، شکستگی زانو، رگ به رگ شدن، روماتیسم مفصلی، آرتروز زانو ، استئوکندریت دیسکانس، آسیب مینیسک ، سندرم پلیکا داخلی، بورسیت زانو.

۲. مهم‌ترین علائم خشکی زانو چیست؟

خشکی زانو دارای علائمی شامل: حساسیت به لمس شدن، تغییر شکل (دفرمیتی) مفصل زانو، تورم سریع، درد شدید، کاهش توانایی تحمل وزن بدن روی زانو، شنیدن صدای تق تق هنگام راه رفتن و احساس بی‌ثباتی زانو است.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه