زانو و پا

درمان زانو درد طب اسلامی؛ راهکارهای ساده تسکین درد زانو

درمان زانو درد طب اسلامی تاثیر دارد | فست طب

درمان زانو درد طب اسلامی؛ راهکارهای ساده تسکین درد زانو

زانو درد، معمولا به طور قابل توجهی، بر کیفیت زندگی فرد تاثیر گذاشته، تحرک را محدود و آزاردهنده می‌کند و به طور کلی باعث ناراحتی می‌شود. علاوه بر رویکردهای پزشکی مدرن، طب اسلامی تاریخچه‌ای غنی از درمان‌ها و شیوه‎های سنتی را ارائه می‌دهد که برای قرن‌ها در کاهش درد زانو، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به همین دلیلدر این مقاله از فست طب قصد داریم به بررسی برخی از اصول و درمان زانو درد طب اسلامی، برای رفع زانو درد و ارتقای بهبودی آن بپردازیم.

البته توجه داشته باشید که بهتر است برای استفاده از این روش‌ها و درمان زانو درد در طب اسلامی با پزشک معالج خود مشورت کنید. در این حالت با خیال راحت می‌توانید آن‌ها را انجام دهید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

روش‌های درمان زانو درد طب اسلامی؛ از رژیم غذایی تا داروهای گیاهی

طب اسلامی، عمیقا در آموزه‌های دینی ریشه داشته و رویکردی کلی نگر برای شفا را در خود، جای داده است. عموما طب اسلامی بر تعادل بین سلامت جسمی، روانی و معنوی تاکید دارد و بر اساس آموزه‌های قرآن، حدیث و حکمت دانشمندان و پزشکان بنام جهان اسلام، برقرار شده است. لازم به تذکر است که استفاده از روش‌های درمانی طب اسلامی نباید شما را از روش‌هیا درمانی تخصصی پزشکی دور نگه دارد.زیرا درمان‌های طب اسلامی، سنتی و گیاهی تاثیرات بلند مدتی دشاته و خیلی سریع نمی‌توانند درد و ناراحتی بیمار را تسکین دهند.

اما در عوض درمان‌های پزشکی و فیزیوتراپی به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن اثرات خود را بر درد بیمار می‌گذارند. به عنوان مثال زانوبند زاپیامکس آلمان با تکیه بر ۳ تکنولوژی خود به راحتی درد را در زانو از بین برده، دامنه حرکتی را بهبود بخشیده و اسپاسم عضلانی را از بین خواهد برد. همچنین به بهبود گردش خون، اکسیژن رسانی منظم به بافت‌ها و تحریک عضلات به ترمیم و تقویت خود کمک خواهد کرد. به همین دلیل خرید زاپیامکس به افرادی که از زانودرد رنج می‌برند توصیه می‌شود.

رژیم غذایی و تغذیه برای کاهش درد زانو

مواد غذایی مانند پای مرغ در روند درمان زانو موثر هستند| فست طب

در مورد زانو درد، طب اسلامی مصرف غذاهای دارای خواص التهاب چون زردچوبه، زنجبیل، سیر و روغن زیتون را توصیه می‌کند. علاوه بر این، حفظ یک رژیم غذایی غنی از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین‌های بدون چربی و هیدراتاسیون کافی برای حمایت از سلامت مفاصل، در طب اسلامی، تشویق شده‌است. به عنوان مثال زردچوبه برای درمان زانو درد و کوفتگی و ضربه دیدگی بدن بسیار مناسب است. به همین دلیل مصرف این ادویه در غذا یا استفاده از مرهم آن توصیه می‌شود.

حجامت درمانی، موثرترین روش درمان درد پشت زانو در طب اسلامی و سنتی

حجامت، عملی است که در طب اسلامی برای کنترل و تسکین بیماری‌های مختلف، از جمله زانو درد کاربرد دارد و اثربخشی آن نیز تائید شده‌است. این روش، به شکل ایجاد مکش در نقاط خاصی از بدن با استفاده از فنجان، برای تحریک جریان خون و بهبودی است. حجامت درمانی، سموم را از بین برده، گردش خون را بهبود بخشیده و التهابات را کاهش می‌دهد. در نتیجه می‌توان به کاهش درد زانو، ناشی از التهاب مفاصل، کمک زیادی کرد. البته یکی دیگر از راه‌های کمک به درمان زانو درد انجام ورزش است. ورزش برای خم شدن زانو، گرفتگی، رگ به رگ شدن و آسیب‌های مفصلی بسیار مناسب است.

فعالیت بدنی منظم و بهبود شرایط بدنی

فعالیت بدنی در طب اسلامی، تشویق شده‌است. انجام تمرینات بدنی بدون فشار بر زانوها، مانند پیاده روی یا شنا، به تقویت مفصل زانو و کاهش درد کمک خواهد کرد. بهتر است که پیاده روی در یک مسیر صاف، بدون سربالایی یا سرپایینی انجام شود تا هیچ گونه فشار مضاعفی به زانوها، وارد نگردد. انجام فعالیت بدنی در کنار رژیم غذایی سالم و مقوی تاثیر بالایی در بهبود درد زانو دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که درمان زانو درد با زنجبیل را در کنار فعالیت بدنی منظم انجام دهید.

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان درد زانو در طب اسلامی

طب اسلامی، سنت دیرینه‌ای در استفاده از داروهای گیاه برای بیماری‌های مختلف، از جمله زانو درد دارد. البته معمولا از این محصولات گیاهی برای کنترل دردهای زانو، به همراه روش‌های دیگر، کمک گرفته می‌شود. برخی از گیاهانی که معمولا برای زانو درد توصیه می‌شوند، عبارتند از:

استفاده از سیاه دانه با خواص ضد التهابی

مطابق چیزی که در طب اسلامی آورده شده‌است، روغن سیاه دانه یا سیاه دانه‌های له شده مخلوط با عسل، دارای خواص ضدالتهابی هستند و می‌توان از آن‌ها به صورت موضعی یا خوراکی، برای کاهش درد زانو، استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که برای نتیجه گرفتن از این روش درمانی، لازم است که روزانه چند بار از سیاه دانه، جهت کنترل دردهای زانو، کمک گرفت. بدیهی است که یک بار استفاده از این داروی گیاهی، اثربخشی قابل توجهی نخواهد داشت. به همین دلیل باید برای استفاده از خواص سیاه دانه برای زانو درد مدت نسبتا طولانی از این ماده استفاده کنید.

زردچوبه با معجزه کورکومین

زردچوبه، یک ادویه معجزه‌گر است. این ادویه حاوی ماده فوق العاده موثری به نام کورکومین است که باعث داشتن خاصیت ضدالتهابی، به کاهش درد زانو، کمک خواهد کرد. شما می‌توانید از زردچوبه به همراه جوشانده عسل، به عنوان یک نوشیدنی برای کاهش درد زانو کمک گرفته و همین طور آن را با تخم مرغ مخلوط کرده و به صورت موضعی در محل درد خود، استفاده کنید.

تسکین درد و التهاب مفاصل با رزین درخت کندر

رزین درخت کندر، به طور سنتی برای تسکین درد و التهاب مفاصل از جمله درد زانو، استفاده می‌شود. شما می‌توانید از رزین درخت کندر، به صورت موضعی یا به عنوان مکمل برای کاهش درد زانوهای خود، کمک بگیرید. برای تهیه این گیاه پرخاصیت می‌توانید به عطاری‌ها معتبر مراجعه کنید.

فلفل هندی و کپسایسین برای آرام کردن درد زانو

استفاده از فلفل هندی در داروها یا مرهم های گیاهی برای تسکین درد زانو | فست طب

کپسایسین موجود در فلفل هندی، برای تسکین زانو درد، فوق العاده عمل می‌کند. گرمای ایجادشده حاصل از فلفل هندی، در استفاده موضعی، بسیار عالی بوده و باعث خواهد شد تا در محل مفصل زانو، احساس خوبی تجربه کرده و درد مزمن آن، کاهش پیدا کند. دقت داشته باشید که تندی فلفل هندی و کپسایسن، باعث سوزش پوست شما نشده و التهاب موضعی پوستی، به وجود نیاورد. در صورتی که از پوست خود، عکس العمل شدید مشاهده کردید، لازم است که محل را با آب ولرم شستشو داده و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

نوشیدن چای سبز برای سلامتی فوق‌العاده است

یکی دیگر از درمان‌های گیاهی در طب اسلامی برای کاهش زانو درد، نوشیدن چای سبز است. نوشیدن چای سبز، به کاهش التهابات مفصلی، کم‌کرده و باعث خواهد شد تا دردهای روماتیسمی و آرتروزی، تسکین پیدا کنند. نوشیدن چای سبز دم‌کرده، به عنوان درمان درد پشت زانو در طب اسلامی نیز شناخته شده‌است.

ماساژ با روغن اکالیپتوس، ایجاد آرامش در عضلات و ذهن

ماساژ دادن زانو با چند قطره روغن اکالیپتوس نیز کمک خواهد کرد تا دردهای زانو، به خوبی تسکین پیدا کنند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، لازم است که روزی چند بار ماساژ زانوها با روغن اکالیپتوس را امتحان کنید. همین طور در طب اسلامی توصیه شده‌است که روغن اکالیپتوس را با روغن نعناع نیز مخلوط کرده و به این شکل اثرگذاری آن، تقویت خواهد شد.

توجه داشته باشید که به این دلیل انجام ماساژ باعث آرامش عضلانی و ذهنی می‌شود که به تولید و ترشح هورمون دوپامین (هورمون خوشحالی و سرخوشی) می‌انجامد. همچنین با تولید دوپامین سطح تولید هورمون استرس‌زای کورتیزول کاهش‌یافته و به همین دلیل فرد احساس آرامش و راحتی خواهد کرد.

آیا درمان زانو درد طب اسلامی موثر است؟

طب اسلامی، رویکردی جامع برای درمان زانو درد با ترکیب عناصر فیزیکی، تغذیه‌ای و گیاهی ارائه می‌دهد. در حالی که انواع روش‌های درمان زانو درد طب اسلامی، برای قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند و شواهد حاکی از اثربخشی آن‌ها است؛ باز توصیه می‌شود که در صورت مزمن و ادامه‌دار شدن درد زانوها، حتما به سراغ پزشک متخصص بروید. ادغام اصول طب اسلامی و رویکردهای نوین پزشکی، منجر به مدیریت بهتر و موثرتر درد زانو و تسریع بهبودی، خواهد شد.

سوالات متداول کاربران در مورد زانو درد و طب اسلامی

علت اصلی زانو درد در طب اسلامی چیست؟

زانو درد به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد، اما دلیل اصلی در طب اسلام، ریزش بلغم و صفرا به مفصل زانو است.

چطور از درد زانو، پیشگیری موثری داشته باشیم؟

رسیدن به وزن متعادل و تناسب اندام و داشتن فعالیت فیزیکی مناسب و مستمر، می‌توان از زانو درد، جلوگیری کرد.

آیا طب اسلامی، می‌تواند آرتروز زانو را درمان کند؟

با استفاده از روش‌های درمان زانو درد در طب اسلامی، می‌توان این عارضه را کنترل کرد و بهبود بخشید، اما اغلب مراجعه به پزشک متخصص برای درمان ریشه‌ای، لازم است.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه