کمر و گردن

لیست مراقبت‌ های بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر + بایدها و نبایدها

مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر | فست طب

لیست مراقبت‌ های بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر + بایدها و نبایدها

جراحی دیسک کمر با لیزر، یک روش جراحی بهینه است که بدون برش و جای زخم، ناراحتی کمتری برای بیمار داشته و روند بهبودی سریع‌تری را نیز به دنبال دارد. اهمیت زیادی دارد که نسبت به مراقبت‌ های بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر آگاهی داشته و تک تک آن‌ها را رعایت کنید. در جراحی لیزری دیسک کمر، مراقبت ‌های بعد از عمل نقش پررنگی در نتیجه خواهد داشت.

در صورت عدم رعایت نکاتی خاص مانند بلند کردن اجسام سنگین یا بد خوابیدن، فشار به دیسک جراحی‌شده وارد می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مطلب از فست طب می‌خواهیم نگاهی به مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر بیندازیم.

مراقبت ‌های بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر کدامند؟

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم؛ بعد از انجام عمل جراحی دیسک کمر با لیزر، اهمیت زیادی دارد مراقبت‌های لازم را برای بهبود و جلوگیری از عوارضی چون ادامه‌دار شدن کمر درد، دنبال کنید. زیرا با انجام چندین اقدام ساده به راحتی می‌توان عوارض بعد از عمل دیسک کمر لیزری یا باز را کاهش داد. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که به آن‌ها می‌پردازیم:

۱. از کمربند بریس برای ثابت نگه داشتن وضعیت ستون فقرات خود، استفاده کنید

حتما پزشک شما، استفاده از کمربند بریس را برای ثابت نگه داشتن ستون فقرات، تجویز خواهد کرد. لازم است که این کمربند را به درستی پوشیده و حداقل تا یک هفته، از آن به شکل شبانه‌روزی استفاده کنید. پس از این مدت، با داشتن معاینه توسط پزشک، احتمالا استفاده از کمربند تنها در ساعات روز محدودشده و می‌توانید موقع استراحت و خواب، آن را بیرون بیاورید. در مرحله بعدی رفته‌رفته استفاده از کمربند را به کلی کنار خواهید گذاشت.

یک نمونه دیگر از کمربندهای طبی اما مجهز وجود دارد که دارای ۳ تکنولوژی فیزیوتراپی است. این کمربند پلاتینر نام دارد که محصول آلمان است و ۳ تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس دارد. با استفاده از کمربند پلاتینر که نقش فیزیوتراپی دارد، روند درمان سریع‌تر طی خواهد شد.

۲. دستورالعمل‌های پس از جراحی لیزری را دنبال کنید

قطعا جراح دستورالعمل‌های خاصی را در مورد مراقبت از زخم، دارو و سطح فعالیت شما، توصیه خواهد کرد. بسیار مهم است که این دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنید. در غیر این صورت، ریسک این وجود دارد که آسیب‌هایی به دیسک کمر وارد کرده یا نتیجه جراحی را تحت تاثیر منفی قرار دهید. زیرا مراقبت های بعد از عمل لیزر دیسک کمر به اندازه خود جراحی مهم استو در روند ردمان تاثیر دارند.

۳. داروهای تجویزشده را مصرف کنید

مصرف به موقع داروها بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر | فست طب

داروهای مسکن یا آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید. توجه داشته باشید که این به مدیریت درد و جلوگیری از عفونت کمک خواهد کرد.

۴. از محل جراحی مراقبت کنید؛ جزو مهمترین مراقبت‌ های بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر

دقت داشته باشید که در این شکل از جراحی، خبری از جای زخم یا بخیه نیست. فقط یک محل ورود سوزن را داریم که روی آن با یک پانسمان ساده و معمولی پوشانده شده و کافی است که این بخش را تمیز نگه دارید. برای شستشو و حمام رفتن، حتما با پزشک صحبت کنید.

۵. از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید

از فعالیت‌هایی که ممکن است کمر شما را تحت فشار قرار دهند؛ مانند بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن یا چرخیدن ناگهانی، به ویژه در روزهای نخستین دوره نقاهت، خودداری کنید. به تدریج ورزش‎ها و فعالیت‌های سبک را طبق توصیه پزشک یا فیزیوتراپیست معرفی کنید.

۶. وضعیت بدنی خود را در حالت مناسب حفظ کنید

هنگام نشستن، ایستادن و راه رفتن، وضعیت بدنی مناسبی را دنبال کنید. این به کاهش استرس و التهاب در ناحیه کمر کمک کرده و موجب بهبودی سریع‌تری خواهد شد. فشار زیاد به محل تازه جراحی شده به زخم‌ها و همجنین ترمیم‌های انجام‌شده رد این ناحیه فشار وارد می‌کند. پس برای مدتی محتاطانه‌تر رفتار کنید.

۷. از مکانیک بدنی مناسب استفاده کنید

هنگام بلند کردن اجسام، همیشه و همیشه باید از مکانیک بدنی مناسبی استفاده کنید. روی زانوها خم شوید، اما کمر خود را صاف و بدون خمیدگی نگه دارید، حال جسم را ابتدا به نزدیک بدن خود آورده و سپس آن‌ها را بلند کنید. البته توجه داشته باشید که این دستورالعمل برای بلند کردن اجسام، مربوط به ۶ ماهه اول پس از جراحی با لیزر نیست و در این مدت به طور کلی نباید چیزی را از زمین بلند کنید.

۸. حتما ویزیت بعدی با پزشک داشته باشید

مراقبت های بعد از عمل لیزر دیسک کمر به پزشک مراجعه کنید|فست طب

یکی دیگر از مراقبت ‌های بعد از عمل لیزر دیسک کمر، ویزیت به موقع نزد پزشک است. حتما پس از جراحی با لیزر، از یک یا دو جلسه و بیشتر ویزیت پزشک، استفاده کنید تا معاینات و بررسی‌های لازم در خصوص نتیجه عمل، صورت بگیرد.

۹. کمپرس گرم و سرد، برای تسکین تورم و درد، عالی عمل می‌کند

قرار دادن کمپرس یخ یا کمپرس سرد روی محل لیزر، به کاهش تورم و درد در روزهای اولیه کمک می‌کند. پس از سپری شدن چند روز، می‌توانید از دوش آب گرم نیز برای آرام کردن عضلات در ناحیه کمر و کاهش ناراحتی جزئی، کمک بگیرید.

۱۰. عدم استعمال دخانیات را به خاطر داشته باشید

سیگار کشیدن همیشه منع می‌شود، اما به عنوان یکی از مراقبت‌ های بعد از عمل دیسک کمر با لیزر، حداقل باید برای مدت ۶ ماه، از استعمال دخانیات پرهیز کنید. به خاطر داشته باشید که حتی در معرض دود سیگار هم قرار نگیرید. دقت داشته باشید که سیگار از جمله عوامل تاثیرگذار در کاهش تراکم استخوانی بوده و موجب ضعیف شدن دیواره دیسک کمر خواهد شد.

۱۱. نحوه و زمان نشستن را رعایت کنید

حداقل تا یک ماه از زمان جراحی، در مورد نحوه و زمان نشستن خود، دقت داشته باشید. شما نباید بیش از نیم ساعت در حالت نشسته قرار بگیرد و در این مدت هم توجه داشته باشید که کاملا به پشتی صندلی یا مبل تکیه دهید تا ستون فقرات در بهترین حالت خود و بدون فشار به مهره‌ها، جای بگیرد.

۱۲. تا یک ماه رانندگی نکنید؛ یکی از نکات مهم در مراقبت های بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر

تا یک ماه بعد از عمل جراحی دیسک کمر با لیزر، سراغ رانندگی نروید. البته پس از سپری شدن این مدت نیز باید مطمئن شوید که رانندگی کردن و فشار دادن پدال‌ها، درد و ناراحتی روی دیسک و مهره‌های کمر شما، ایجاد نمی‌کند. در صورت احساس هر گونه دردی، لازم است که باز رانندگی را به تعویق بیندازید. به علاوه از رانندگی طولانی مدت در این فاصله زمانی پس از جراحی با لیزر، پرهیز کرده و نشستن پشت فرمان را نیز به زمانی کوتاه محدود کنید تا بهبودی به صورت کامل حاصل شود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب از فست طب، نگاهی کوتاه به مراقبت ‌های بعد از عمل جراحی دیسک با لیزر داشتیم و دیدیم که رعایت چه نکات و باید و نبایدهایی، به بهبود سریع‌تر و به دست آوردن نتیجه بهتر از این عمل جراحی ترمیمی، منجر می‌شود. شما چه موارد دیگری را به دستورالعمل مراقبتی بالا اضافه می‌کنید؟ حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول کاربران در این مورد

۱. چه نوع رژیم غذایی برای بعد از عمل جراحی دیسک کمر با لیزر پیشنهاد می‌شود؟

رژیم غذایی سرشار از ویتامین دی و کلسیم و همین طور پروتئین در حد میانه، برای بهبودی سریع‌تر پس از این عمل جراحی توصیه‌شده است.

۲. چه مدت پس از عمل جراحی دیسک کمر با لیزر، می‌توان حمام کرد؟

برای حمام کردن منع خاصی وجود ندارد و یک تا دو روز بعد از جراحی با لیزر، می‌توان دوش گرفت.

۳. چه حرکات ورزشی پس از جراحی با لیزر، ممنوع است؟

لگد زدن، حرکات چرخشی، خم و راست شدن، دراز نشست، پرش و رفتارهای شبیه آن، تا ۶ ماه پس از جراحی با لیزر دیسک کمر، ممنوع هستند.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه