زانو و پا

از علت زانو درد ناگهانی بیشتر بدانید؛ علت زانو درد ناگهانی در زنان و مردان

علت زانو درد ناگهانی چیست| فست طب

از علت زانو درد ناگهانی بیشتر بدانید؛ علت زانو درد ناگهانی در زنان و مردان

علت زانو درد ناگهانی به عوامل مختلفی بستگی دارد که دانستن آن برای درمان، الزامی است. گاهی سبک حرکتی و فعالیت‌ها در طولانی‌مدت، رد مواردی صدمات و گاهی بیماری‌ها باعث بروز دردهای ناگهانی می‌شوند.

حتی ممکن است ساختار بدن و ایجاد فشار به قسمتی از پا، موضع درد را در زانو محدود کند. اما آنچه مهم است برای درمان این دردها باید علت‌های آن بررسی شوند. پی بردن به علت و تشخیص آن، روند درمان را سرعت می‌بخشد و می‌تواند از تشدید دردها هم پیشگیری کنید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

فروشگاه اینترنتی «فست طب» با متخصصینی که در این زمینه دارد می‌تواند بهترین مشاوره‌ها و راه‌کارها را به شما ارائه دهد. در ادامه با ما باشید تا از علل زانو دردهای ناگهانی بیشتر بدانید.

با عوامل دردهای ناگهانی زانو آشنا شوید؛ از شکستگی تا پارگی تاندون

کل فعالیت‌های حرکتی به پا و به‌خصوص زانو بستگی دارد و از آنجا که از قسمت‌های متحرک زیادی تشکیل شده است، ممکن است در معرض آسیب یا بیماری قرار بگیرد. همین امر سبب می‌شود که با دردهای خفیف در مراحل اولیه یا شدیدتر در مراحل بعدی همراه شود. یکی از بهترین راهکارهای درمانی برای درد ناگهانی در زانو استفاده از زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند به تکنولوژی uic که شامل اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است مجهز شده است. به همین دلیل قیمت زانوبند زاپیامکس و خرید آن در مقابل سایر روش‌های درمانی برای دردهای ناگهانی زانو مناسبتر است.

گاهی نیز دردها به‌ یک‌باره ایجاد می‌شوند و بیمار به‌دنبال این است که بفهمد علت زانو درد ناگهانی چیست؟ از شایع‌ترین علل، می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱. شکستگی ناگهانی در اثر افتادن، لیز خوردن یا تصادف

شکستگی استخوان علت زانو درد ناگهانی|فست طب

گاهی بر اثر صدمه، استخوان ساق، ران یا کاسه زانو دچار شکستگی می‌شوند و دردهای ناگهانی شدید، تورم و ناتوانی در حرکت را برای شخص به‌دنبال دارند. این درد تا زمانی که استخوان شکسته جا نیوفتد بیشتر و بیشتر خواهد شد. پس از جا انداختن استخوان، درد کمی آرام‌تر می‌شود. اما در طول ۱ تا ۲ هفته بعد دردی در استخوان وجود دارد که کم‌کم با جوش خوردن آن کمتر خواهد شد.

۲. تاندونیت زانو؛ علت زانو درد شدید ناگهانی

دردهای ناگهانی زانو ممکن است بر اثر آسیب دیدن تاندون‌ها باشند که اسپاسم و تورم را نیز در پی دارد. تاندون‌ها، مفاصل را به استخوان‌ها متصل می‌کنند و فعالیت‌هایی مثل راه رفتن‌ها یا دویدن‌های طولانی و ایجاد فشار بیش از حد توان، ممکن است تاندونیت کشکک یا چهار سر ران را شکل دهد. برای درمان تاندونیت خفیف باید راهکارهای درمانی خاصی را پیش گرفت. برای آشنایی با بهترین روش‌های درمان زانو درد خفیف به این مطلب از فست طب مراجعه کنید.

۳. زانوی دونده یا سندرم پاتلوفمورال

فعالیت‌های شدید مثل ورزش‌های سنگین ممکن است گاهی موجبات زانوی دونده را فراهم کند. دردهای ناگهانی ضربان‌دار که از پشت زانو شروع می‌شوند و به ساق پا یا ران پخش می‌شوند از علائم این بیماری است. این آسیب به دلیل استرس و فشاری که بر مفصل و عضلات زانو وارد می‌کند، در افرادی که فعالیت ورزشی شدید انجام می‌دهند بیشتر دیده می‌شود. اما سوال اینجاست که ایا استرس باعث درد زانو میشود یا خیر؟ برای بررسی این موضوع به این مطلب از فست طب مراجعه کنید.

۴. پارگی رباط عاملی برای درد ناگهانی زانو

رباط‌‌ها در پا متصل‌کننده زانو به استخوان‌های دیگر هستند که گاهی ممکن است بر اثر فشار زیاد، پاره شوند. حرکت‌های ناگهانی می‌توانند باعث بروز این مشکل و علت زانو درد ناگهانی شوند و در این مورد ورزشکاران بیشتر از سایر افراد مستعد پارگی رباط هستند.

سایر عواملی که ممکن است باعث زانو درد شوند به مشکلات مکانیکال بدن، آسیب به مینیسک، سندروم باندایلیوتیبیال، دررفتگی کاسه زانو و آسیب‌هایی که به لگن یا پا وارد می‌شوند، مرتبط هستند. در مواردی هم انواع التهاب مفاصل مانند آرتروزها، رماتیسم مفصلی، نقرس، نقرس کاذب، آرتریت عفونی زانو، دردها را پدیدار می‌کنند.

علل درد ناگهانی زانو در میانسالی چیست؟

میانسالی و علت درد ناگهانی زانو راست |فست طب

علت زانو درد در سنین بالا می‌تواند به عوامل مختلفی ربط پیدا کند. زانو دردها به‌همراه ناتوانی در حرکت، تورم و احساس بی‌ثباتی از علائمی هستند که در این سنین بیشتر پدیدار می‌شوند. آسیب‌دیدگی، شکستگی، پارگی مینیسک و بورسیت زانو ممکن است در هر سنی رخ دهد اما قرار نیست همیشه دردها بر اثر حوادث و ضربات ایجاد شوند.

بیشترین علت زانو درد در چهل سالگی به‌خاطر مشکلات مکانیکی و انواع آرتروزها هستند. مشکلات مکانیکی بر اثر آسیب‌ها و تحلیل‌رفتن غضروف‌ها به وجود می‌آیند که می‌توانند یکی از دردهای ناگهانی به شمار روند.

گاهی سایش استخوان‌ها و گاهی نیز بیماری تحت عنوان سندروم ایلیوتیبیال باند به‌خاطر التهاب تاندون ران در سنین بالا پدید می‌آیند. آرتروزها هم می‌توانند علت زانو درد در چهل سالگی باشند که به‌همراه خود مشکلاتی را برای برای بیمار رقم می‌زنند.

روماتیسم مفصلی، نقرس، شبه نقرس و آرتریت یا همان عفونت مفصلی هم ممکن است موجب دردهای شدید و یک‌باره شوند. در همه موارد می‌شود از روش‌های کمک‌درمانی استفاده کرد و با درمان علت یا مشکل و بیماری، دردها را ساکت کرد.

علت درد ناگهانی زانو در مردان چیست؟

علاوه‌بر صدمات و جراحات که اصلی‌ترین علت زانو درد ناگهانی در مردان است. شیوع برخی بیماری‌ها مانند آرتروز هم یکی دیگر از دلایل درد زانو است. مردانی که فعالیت‌های سنگین دارند مانند ورزشکاران یا آنان که مشاغلی مانند ساختمان‌سازی دارند و فعالیت‌های سنگین بدنی انجام می‌دهند، می‌توانند مستعد این بیماری‌ها باشند.

استئوآرتریت‌ها درد و حساسیت را به‌دنبال دارند و در مردان و سنین بالا بیشتر به چشم می‌خورد. نوع حادی از آرتریت وجود دارد که به آرتریت عفونی شناخته می‌شود. اگر درمان برای این عارضه صورت نگیرد خطرساز می‌شود و درد ناگهانی زانو را نیز به‌دنبال دارد.

گاهی احتمال دارد علت زانو درد شدید ناگهانی در مردان بورسیت باشد. ملتهب شدن کیسه‌های پر از مایع بین مفاصل که با نام بورس‌ها شناخته می‌شوند، دردهای ناگهانی زانو را پدید می‌آورند. خم کردن بیش از حد زانو و خونریزی بورس‌ها، دلیل این دردها می‌شوند. یکی دیگر از علل زانو دردها در مردان میانسال و زن‌های یائسه بیماری نقرس است که در شروع، دردهای ناگهانی زانو را دارد.

عوامل موثر در بروز زانو درد در زنان کدام است؟

علت زانو درد ناگهانی در زنان و مردان |فست طب

وقتی صحبت از عوامل موثر در زانو درد ناگهانی زنان می‌شود باید بگوییم که تمامی فاکتورهایی که می‌تواند این دردها را در مردان پدید آورد برای زنان نیز وجود دارند. تنها نکته این است که زنان به‌دلیل آناتومی بدن و هورمون‌های متفاوتی که دارند، همچنین به‌خاطر فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، می‌توانند بیشتر مستعد دردهای زانو باشند.

یکی از دلایل مرتبط با ساختار بدن زنان این است که به‌دلیل باسن پهن‌تری که دارند فشار بیشتری به مفاصل پا و زانو وارد می‌شود، این خود علت زانو درد ناگهانی می‌شود. رباط‌‌های زانوی یک زن بسیار نرم‌تر از مرد است که این رباط‌ها را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهد و هورمون‌های زنانه یکی از دلایل تضعیف رباط‌‌ها در زانو هستند.

در مورد بسیاری از بیماری‌ها از جمله پوکی استخوان هم زنان بیشتر در خطر ابتلا به بیماری هستند. بنابراین علت زانو درد ناگهانی در زنان مانند مردان است با این تفاوت که بیشتر مستعد خطرات و صدمات هستند و این دردها می‌توانند سخت‌تر باشند.

چرا دچار درد زانوی راست می‌شویم؟

علت درد ناگهانی زانو راست در بیشتر مواقع به‌دلیل صدمات و آسیب بیشتر به پای راست است. ضربات مستقیم به پا بر اثر ورزش یا حوادث دیگر، افتادن‌ها روی پای راست و هر چیزی که باعث ایجاد فشار، کشیدگی، دررفتگی، کوفتگی یا شکستگی در پای راست شود و همینطور آسیب رباط و مینیسک داخلی می‌تواند علت زانو درد ناگهانی شود.

در صورت بی‌توجهی، این دردها می‌توانند شدت یابند و عوارضی را هم به‌دنبال داشته باشند. اما گاهی وجود استئوآرتریت‌ها علت زانو درد ناگهانی می‌شود. آرتریت‌ها باعث تحلیل غضروف‌ها و ساییدگی استخوان‌ها می‌شوند و ممکن است درد را در پای راست نشان دهد و علائمی همچون اسپاسم و سفتی عضلات را در پی داشته باشد.

گاهی نیز علت درد ناگهانی زانو راست ممکن است به‌خاطر پلیکا داخلی باشد که بر اثر تکرار در خم کردن زانو و ایجاد فشار به مفاصل و لایه‌های داخلی زانو به وجود می‌آید. پلیکا داخلی بیشتر درد خود را در زانوی راست نشان می‌دهد و گاهی قفل شدن زانو را نیز به‌دنبال دارد.

از دیگر مشکلات مفاصل که به‌خاطر تجمع اسید اوریک در بدن رخ می‌دهد با نام نقرس است و گاهی منجر به دردهای ناگهانی زانو می‌شود. زانو دردهای ناشی از نقرس نیز می‌تواند به درد در زانوی راست منجر شود. همچنین بورسیت آنسرین که بر اثر تجمع مایع اضافی در کیسه‌های کوچک داخل زانو (بورس‌ها) به وجود می‌آیند می‌توانند علت زانو درد شدید ناگهانی شوند.

پشت زانو به چه علت درد می‌گیرد؟

گاهی افراد ممکن است درد را فقط در قسمتی از زانو احساس کنند و آن پشت زانو باشد. علت درد ناگهانی پشت زانو می‌تواند بر اثر بیماری‌ها مانند آرتریت و زانوی دونده باشد و گاهی نیز به‌خاطر بیماری تحت عنوان کیست بیکر است. این بیماری به‌خاطر آسیب به مفاصل و به‌دلیل افزایش بیش از حد مایع مفصلی ایجاد می‌شود و گاهی ممکن است درد زانو را فقط مختص به پشت زانو کند.

در مواردی هم لخته شدن خون می‌تواند علت زانو درد ناگهانی آن هم فقط در پشت زانو شود. نشستن‌های طولانی در یک پوزیشن، راه رفتن‌های خسته‌کننده می‌تواند مسیر یکی از عروق خونی که از پشت زانو و ران رد می‌شود را مسدود کند و باعث ایجاد لخته خون شود. در زنان نیز گاهی مصرف قرص‌های ضدبارداری می‌تواند لخته شدن خون را بر اثر بالا رفتن سطح استروژن پدید آورد.

علاوه‌بر این، آسیب‌هایی که به رباط‌‌ها و تاندون‌های زانو وارد می‌شوند که بر اثر حرکت‌های ناگهانی، پرش‌ها یا فعالیت‌های سنگین و ایستادن‌های طولانی ایجاد می‌شوند، ممکن است علت درد ناگهانی پشت زانو شوند. این درد می‌تواند تاندونیت پشت زانو را پدید آورد که در طولانی‌مدت تشدید می‌یابد و باید در مراحل اولیه برای درمان آن اقدام کنید.

علت درد ناگهانی زیر زانو چیست؟

در افرادی ممکن است دردهای ناگهانی زانو فقط در زیر زانو احساس شوند و این می‌تواند ناشی از سندروم درد کشکک‌رانی باشد. گاهی بر اثر شکستگی غضروف یا پارگی‌های ریز در تاندون‌ها ایجاد می‌شود که باعث التهاب و علت درد ناگهانی زیر زانو می‌شود.

ممکن است بر اثر سایش‌های مکرر و به‌خاطر فعالیت‌هایی همچون وضعیت نامناسب نشستن یا پریدن‌های ناگهانی باشد. گاهی نیز علت زانو درد ناگهانی به‌خاطر کشکک زانو و ناهماهنگی در وضعیت باسن و مچ پا است. این امر باعث عدم تعادل عضلانی می‌شود که می‌تواند منشا آن کشکک زانو باشد. همین امر نیز خود باعث تشدید دردهای زیر زانو می‌شود.

برای درمان و پی بردن به علت زانو درد شدید ناگهانی نیاز به تشخیص دقیق منبع درد ازطریق روش‌های پزشکی است.

سخن پایانی

علت زانو درد ناگهانی در افراد مختلف، زنان و مردان و در هر سنی متفاوت است که هر کدام می‌تواند موضع و شدت درد متفاوتی داشته باشد. بیشترین علل به‌خاطر صدمات به زانو و وجود بیماری‌های زمینه‌ای است که علاوه‌بر دردهای ناگهانی، مشکلاتی در راه رفتن را نیز پدیدار می‌کند.

بهترین گزینه برای درمان زانو دردها پی بردن به‌علت آن است و می‌تواند مسیر درمان را نیز مشخص کند. گاهی درمان بیماری و بهبود آسیب به خودی خود باعث از بین رفتن این دردها می‌شود. درصورت نیاز و بروز مشکلاتی در این زمینه می‌توانید از خدمات کلینیک ما نیز بهره ببرید.

سوالات متداول

۱. مهم‌ترین علت زانو درد ناگهانی چیست؟

دلایلی همچون شکستگی، تاندونیت، زانوی دونده، پارگی رباط و بسیاری صدمات دیگر و شروع بیماری‌هایی مانند آرتروز، رماتیسم مفصلی، نقرس و آرتریت عفونی می‌تواند دردهای ناگهانی زانو را پدیدار سازد.

۳. مهم‌ترین علت دردهای زانو در زنان چیست؟

آناتومی بدن زنان و وجود هورمون‌های متفاوت در ساختار آنها باعث می‌شود نسبت به بسیاری از صدمات آسیب‌پذیرتر باشند که دردهای زانو هم از این موارد است. همچنین زنان در مقابل بعضی بیماری‌ها مانند پوکی استخوان ضعیف‌تر هستند. همین عوامل دردهای زانو را در زنان بیشتر و سخت‌تر می‌کند.

۴. علت دردهای ناگهانی پشت زانو چیست؟

بیماری‌هایی مانند آرتریت، زانوی دونده، کیست بیکر و آسیب به مفاصل، دلایل دردهای ناگهانی پشت زانو هستند. گاهی نیز لخته شدن خون به‌خاطر انسداد مسیر عروقی که از پشت زانو می‌گذرد، می‌تواند دردهای یک‌باره را پدیدار سازد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه