کمر و گردن

ورزش برای گرفتگی عضلات کمر؛ معرفی بهترین حرکات ورزشی برای کشیدگی کمر

ورزش برای گرفتگی عضلات کمر | فست طب

ورزش برای گرفتگی عضلات کمر؛ معرفی بهترین حرکات ورزشی برای کشیدگی کمر

ورزش برای گرفتگی عضلات کمر به طور موثری بر رفع این مشکل تاثیر گذار است. از آنجایی که بسیاری از ما با کمر درد دست و پنجه نرم می‌کنیم، لازم است تا با راهکارهایی ساده، گرفتگی عضلات کمر را به حداقل برسانیم و یا آن را درمان کنیم. برای رفع این مشکل مهم است که به طور منظم برنامه‌ای روزانه برای انجام حرکات ورزشی داشته باشید.

تمریناتی که در ادامه معرفی می‌کنیم، نیاز به صرف وقت زیاد ندارد و تنها به اندازه دو بار مسواک زدن در طول روز از شما زمان خواهد گرفت. اما با انجام ورزش برای کشیدگی کمر می‌توانید کمر خود را تقویت کرده و از بروز مشکلاتی مانند کشیدگی و گرفتگی در این ناحیه جلوگیری کنید. در ادامه این مقاله از فست طب، قصد داریم شما را با بهترین نمونه‌های ورزش برای رفع گرفتگی عضلات کمر آشنا کنیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

تاثیر ورزش برای کشیدگی کمر چیست؟

در حقیقت، تمرینات ورزشی منظم و صحیح می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر رفع گرفتگی عضلات کمر داشته باشد. با انجام تمرینات مرتبط به عضلات کمر و ناحیه اطراف آن، این عضلات قوی‌تر شده و منعطف خواهند شد. ورزش و تمرینات ورزشی با افزایش انعطاف پذیری عضلات، تقویت عضلات شکمی، کمر، چهار سر رانی و تمامی عضلاتی که بر کمر تاثیرگذارند، می‌تواند به راحتی گرفتگی‌های این ناحیه را برطرف کنند.

یک راه دیگر برای بهبود گرفتگی عضلات کمر، استفاده از کمربند پلاتینر است. این کمربند ساخت کشور آلمان و شرکت زایسترونیک است که به ۳ فناوری فیزیوتراپی مجهز شده است. این ۳ تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس بوده که به راحتی درد و ناراحتی را از بین می‌برند. همچنین به رفع اسپاسم عضلانی، تسکین درد و تقویت عضلات کمک خواهند کرد. برای خرید کمربند پلاتینر اصل می‌توانید به فست طب مراجعه کنید.

معرفی بهترین تمرینات ورزشی برای گرفتگی عضلات کمر

به طور کلی ورزش کردن برای سلامتی بدن و رفع گرفتگی، سفتی و تنش‌های نهفته در بدن بسیار تاثیر گذار است. اما گرفتگی‌های کمر را باید به کمک ورزش‌ها و تمرینات مخصوص برطرف و درمان کنید. در ادامه شما را با بهترین ورزش برای گرفتگی عضلات کمر آشنا خواهیم کرد تا بتوانید از دردها و کوفتگی‌های این ناحیه از بدن رهایی پیدا کنید.

۱. برای رفع گرفتگی کمر، زانوی خود را به سینه برسانید

برای رفع گرفتگی کمر، زانوی خود را به سینه برسانید|فست طب

برای انجام این حرکت ورزشی، کافی است به پشت روی زمین دراز بکشید و به آرامی، زانوهای خود را به سمت قفسه سینه‌تان نزدیک کنید. این حرکت را به اندازه یک ثانیه حفظ کنید. بعد بازوهای خود را به صورت صاف، بالای سر خود ببرید. این حالت را ۲۰ ثانیه نگه دارید. پس از گذشت این زمان، کمی استراحت کرده و تمرین را ۵ بار تکرار کنید. برای رفع گرفتگی کمر، می‌توانید این روند را ۳ بار در طور روز انجام دهید.

۲. زانوی خود را به طرفین بکشید تا گرفتگی کمر شما برطرف شود

زانوی خود را به طرفین بکشید تا گرفتگی کمر شما برطرف شود|فست طب

یکی دیگر از حرکات ورزشی بسیار ساده که برای رفع خستگی و گرفتگی عضلات کمر بسیار موثر خواهد بود، کشیدن زانوها به طرفین بدن است. برای انجام این تمرین ورزشی درمانی، روی زمین دراز بکشید و کف پاهای خود را روی زمین قرار دهید به گونه‌ای که زانوهای خود را خم کرده باشید. به آرامی مانند برف پاک کن، زانوهای چسبیده به هم را از یک سمت بدن به سوی دیگر حرکت دهید. با این چرخش آرام، گرفتگی ستون فقرات شما برطرف خواهد شد. ۱۰ بار زانوهای خود را به هر طرف بچرخانید. این حرکت را ۳ بار در طول روز انجام دهید تا گرفتگی‌ها در این بخش از بدن شما برطرف شود. انجام این تمرین برای افراد دارای قوز کمر یا اسکولیوز مناسب است. زیرا حرکات اصلاحی اسکولیوز برای جلوگیری از انحنای بیشتر و کاهش اثرات مخرب تغییر وضعیت مهره‌ها است. پس با تمرین می‌توان از آن جلوگیری کرد.

توجه داشته باشید که انجام اشتباه حرکات ورزشی یا تمریناتی که مناسب بدن شما نباشد، به جای ترمیم و کمک به درمان، آسیب‌زا خواهد بود. به عنوان مثال در انتخاب حرکات بدنسازی برای زانو درد یا کمر درد خود دقت داشته باشید. اگر تمرینات را درست انجام ندهید برای زانوی شما خوب نخواهد بود.

۳. ژست کبری برای رفع گرفتگی‌های کمر

ژست کبری برای رفع گرفتگی‌های کمر|فست طب

روی شکم خود بر زمین دراز بکشید. کف دستان خود را روی زمین قرار دهید و قسمت نیم تنه بالایی را به آرامی به سمت بالا بکشید به گونه‌ای که کمرتان کشیده شود و دست‌ها باز شوند. این تمرین را در ۳ ست ۱۰ تایی و سه بار در طول روز این حرکت را تکرار کنید. در صورتی که توانایی کشش در کمر را ندارید، تا جایی بلند شوید که روی آرنج دست قرار بگیرید. باید اشاره کنیم که ورزش بهترین درمان خانگی گرفتگی کمر و پاها به حساب می‌آید.

۴. برای رفع گرفتگی عضلات کمر، ناحیه پایین کمر خود را بکشید

به منظور انجام این ورزش برای گرفتگی عضلات کمر، روی زمین دراز بکشید و یک پا را پشت زانوی پای دیگر خود قرار دهید به گونه‌ای که زانوی شما خم شود. سپس پای خم شده را به سمت دیگری از بدن بکشید. این کشش را برای مدت ۲۰ ثانیه نگه دارید و برای هر پا در ۵ ست انجام دهید. این حرکت ورزشی را ۳ بار در طول روز انجام دهید تا تاثیرات آن را برای رفع گرفتگی عضلات ببینید. در جواب سوال اینکه ایا دیسک کمر خوب میشود؟ اگر ورزش کنیم و زندگی سالمی داشته باشیم؟ باید گفت بله. انجام ورزش باعث تقویت عضلات و مفاصل و حمایت بیشتر از دیسک آسیب دیده می‌شود.

۵. حرکت گاو و گربه برای برطرف کردن گرفتگی عضلات انجام دهید

همان‌طور که از عنوان این حرکت ورزشی پیدا است، باید بدن خود را به شکل گربه و گاو درآورید. به این منظور چهار دست و پا، با کف دست و زانوها روی زمین قرار بگیرید. سپس به آرامی به کمر خود انحنا دهید، به این صورت که شکم خود را به داخل و خارج بکشید تا حالت بدن شما به شکل گربه و گاو درآید. سپس کمر خود را صاف کنید. این حرکت را ۲۰ بار انجام دهید. به این صورت می‌توانید خستگی و گرفتگی در کمر را کم کرده و انعطاف پذیری بدنتان را بیشتر کنید.

۶. فیگور کودک برای برطرف کردن گرفتگی عضلات کمر

فیگور کودکی برای برطرف کردن گرفتگی عضلات کمر|فست طب

با زانوهای خود روی زمین بشینید. سپس در حالتی که زانوها و ساق پاهایتان روی زمین است، با نیمه تنه، بدنتان روی زمین دراز کنید. دستان خود را به جلو بکشید و با باسن روی پاشنه پا بنشینید. این حالت را برای ۳۰ ثانیه نگه دارید و برای ۵ بار تکرار کنید. در این حالت احساس آرامشی در بدن شما ایجاد خواهد شد.

۷. فوم رولینگ را برای رفع کردن کشیدگی و گرفتگی کمر امتحان کنید

فوم رولینگ را برای رفع کردن کشیدگی و گرفتگی کمر امتحان کنید|فست طب

بدون تردید فوم رولینگ یکی از بهترین ورزش برای گرفتگی عضلات کمر است. برای انجام این حرکت غلتک فومی تهیه کرده و آن را زیر ناحیه کمر خود قرار دهید. پشت خود را روی زمین قرار دهید و آرام آرام ستون فقرات خود را به عقب و جلو بکشید تا فوم روی ناحیه شما حرکت کند. این کار را برای مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید تا گرفتگی عضلات کمرتان برطرف شود.

۸. کشش همسترینگ تمرینی عالی برای کشیدگی عضلات کمر

کشش همسترینگ تمرینی عالی برای کشیدگی عضلات کمر|فست طب

حرکت کشش همسترنیگ یکی از تمرینات عالی است که به شما کمک می‌کند تا ضمن تقویت عضلات کمر خود، گرفتگی‌های آن را نیز برطرف سازید. به پشت دراز بکشید، یک پا را از زانو خم کنید و پا دیگر را یا نوار کشی بلند کنید. ۳۰ ثانیه نگه دارید و بعد این تمرین را برای پای دیگر انجام دهید.

و در پایان باید بگوییم

تمامی تمریناتی که در بالا معرفی کردیم، به برطرف کردن گرفتگی و تنش در کمر کمک بسیاری می‌کنند. البته پیش از آنکه شروع به انجام هر یک از این حرکات ورزشی کنید، لازم است که به پزشک خود مراجعه کرده و یا با یک فیزیوتراپ درباره تمرینات ورزشی مشورت کنید. توجه داشته باشید که تعیین علت اصلی گرفتگی کمر می‌تواند روند درمان و بهبودی را تسریع بخشد.

البته در بسیاری از موارد، سن تاثیر بسیار مستقیمی بر کمر درد دارد. در حقیقت سفت شدن کمر شما با افزایش سن بیشتر خواهد شد. با افزایش سن، مایعی که مفاصل را روان می‌کند کاهش می‌یابد، غضروف نازک می‌شود و ماهیچه‌ها سفت خواهند شد. اما در کنار تمامی این موارد، باید نقش سایر عوامل را نیز در نظر بگیرید.

کم آبی می‌تواند منجر به سفت شدن عضلات شود. عضلات بافت‌های فعالی هستند، به این معنی که این بافت‌ها برای انجام فعالیت بدنی به میزان آب زیادی در بدن نیاز دارند. پس باید به میزان کافی آب بنوشید. بی تحرکی عامل دیگری است که باعث می‌شود عضلات شما ساکن باشند. خوابیدن، نشستن روی صندلی و رانندگی کردن برای طولانی مدت سبب سفت و خشک شدن عضلات می‌شوند. پس برای جلوگیری از این مشکل لازم است که جا به جا شده و حرکت کنید.

استرس عامل دیگری است که با منقبض شدن عضلات مرتبط است. برای آنکه فشار و تنش را از روی عضلات بردارید، لازم است که استرس را کنترل کنید. رعایت تمامی این موارد در کنار هم می‌تواند گرفتگی عضلات کمر را برطرف کرده و انعطاف پذیری بدن شما را افزایش دهد.

پرسش‌های متداول کاربران در مورد ورزش برای گرفتگی عضلات کمر

۱- به غیر از ورزش، برای رفع گرفتگی عضلات کمر چه کنیم؟

در کنار انجام حرکات ورزشی، می‌توانید از کمپرس سرد و گرم برای برطرف کردن گرفتگی عضلات کمر استفاده کنید.

۲- آیا ورزش به رفع اسپاسم عضلانی کمر کمک می‌کند؟

بله، ماساژ و ورزش به کاهش اسپاسم عضلانی کمر کمک می‌کند. پزشک یا فیزیوتراپ برای قوی‌تر کردن و افزایش انعطاف‌پذیری ناحیه پشت بدن، انجام تمرینات ورزشی مختلف را برای شما تجویز کند.

۳- آیا با وجود کمر درد باید ورزش کنیم؟

انجام برخی از حرکات ورزشی مناسب برای کمر درد، به طور ویژه‌ای می‌توانند اسپاسم و گرفتگی عضلات در کمر را برطرف کند. البته لازم است با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه