زانو و پا

فیزیوتراپی آرتروز زانو ؛ مزایا، اثرات و تعداد جلسات مناسب

فیزیوتراپی آرتروز زانو چقدر تاثیر دارد | فست طب

فیزیوتراپی آرتروز زانو ؛ مزایا، اثرات و تعداد جلسات مناسب

در میان انواع مختلفی از روش‌های درمان آرتروز زانو، فیزیوتراپی از جمله بهترین و بی خطرترین روش‌های درمانی است. زیرا در فیزیوتراپی آرتروز زانو قصد پزشک و فیزیوتراپیست درمان عارضه ایجاد شده نیست. بلکه می‌خواهند علائم را مدیریت، پیشرفت بیماری را کند و درد بیمار را کم کنند. به همین دلیل به تقویت عضلات زانو و بافت‌های اطراف آن پی‌پردازند. همچنین با روش‌های درمانی مختلف کمک می‌کنند تا سلول‌ها آسیب‌دیده به ترمیم خود تحریک شده و روند پیشرفت بیماری را متوقف یا کند کنند.

فیزیوتراپی روش‌های مختلفی دارد که هر کدام اثرات و مزایای خاص خود را دارند. در ادامه این مطلب از مجله فست طب به بررسی روش‌ها و مزایای فیزیوتارپی آرتروز زانو خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

معرفی بهترین روش‌های فیزیوتراپی برای آرتروز زانو

فیزیوتراپی آرتروز زانو با افزایش انعطاف پذیری و همچنین کاهش التهابات، از روش‌های موثر برای کاهش درد این بیماری است. در این شیوه درمانی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. در زیر چند روش معمول در فیزیوتراپی برای آرتروز زانو آورده شده است:

 1. تمرینات تقویتی: این تمرینات به تقویت عضلات مهم در اطراف زانو مانند عضلات ران، عضلات کف پا و عضلات بازو کمک می‌کند. این تمرینات می‌توانند شامل حرکات مختلفی باشد که توسط فیزیوتراپ تعیین می‌شود؛ همچنین استفاده از وزنه‌ها، تجهیزات و وسایل مختلف نیز جز این تمرینات تقویتی هستند.
 2. تمرینات انعطاف‌پذیری: تمرینات انعطاف‌پذیری معمولا شامل انجام تمرینات کششی مفاصل و عضلات است. این تمرینات به افزایش محدودیت حرکت در زانو کمک می‌کنند و می‌توانند با استفاده از پلکان‌ها، فرم‌های کششی خاص و وسایل کمکی مانند توپ‌ ماساژ و بندها انجام شوند.
 3. تمرینات تعادل و استقامت: تمرینات تعادل و استقامت شامل تمریناتی هستند که عملکرد مفاصل، عضلات و استقامت عمومی بدن را بهبود می‌بخشند. این حرکات شامل انجام تمرینات تعادل روی یک پا، استفاده از نگهدارنده‌ها برای حفظ تعادل بدن و تمرینات هوازی است.
 4. استفاده از کمپرس سرد و گرم: استفاده از کمپرس‌های سرد و گرم می‌تواند به کاهش التهاب، تسکین درد و بهبود جریان خون در منطقه آسیب دیده کمک کند. این روش درمانی شامل استفاده از کیسه گرمایی، حمام بخار، ماساژ گرم و یخ و استفاده از سایر وسایل سرمازا است.

این روش‌ها برای انواع مختلفی از دردهای مفصلی، استخوانی و عضلانی و حتی عصبی استفاده می‌شوند. به عنوان مثال فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک تاثیر زیادی در تسکین ردد بیمار دارد.

معرفی بهترین روش فیزیوتراپی در خانه؛ زانوبند زاپیامکس

با انجام به موقع فیزیوتراپی میزان درد و ناراحتی بیمار کم خواهد شد. اما اثرات فیزیوتراپی برای چندین ماه است و بعد از مدتی تاثیر دوره‌ها کم خواهد شد. اما اگر فیزیوتراپی ادامه‌دار شود این اثرات هم ماندگار می‌شود. هزینه فیزیوتراپی برای مدت طولانی بسیار زیاد است. با وجه به این مشکل شرکتی آلمانی به نام زایسترونیک آلمان با تولید محصولات کمک درمان و فیزیوتراپی در خانه به این مشکل بیماران کمک کرده است. نام این محصول زانوبند زاپیامکس است که به تکنولوژی UIC که متشکل از ۳ فناوری اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز شده است. البته زایسترونیک کمربندی با همین تکنولوژی تولید کرده است. برای خرید زاپیامکس به فروشگاه فست طب مراجعه کنید و محصول اصل همراه با کارت رجیستری دریافت کنید.

نام این محصول کمربند پلاتینر اصل است که تکنولوژی UIC دارد و خیلی سریع درد و ناراحتی بیمار را کم خواهد کرد. برای خرید پلاتینر اصل به فروشگاه فست طب مراجعه کنید.

ایا فیزیوتراپی برای ارتروز زانو خوب است؟

تاثیر فیزیوتراپی برای آرتروز زانو|فست طب

تا به امروز روش‌های درمانی مختلفی برای ارتروز زانو تجویز شده است که برای بسیاری از افراد، فیزیوتراپی گزینه‌ای مناسب بوده است. در پاسخ به این پرسش که “ایا فیزیوتراپی برای ارتروز زانو خوب است” باید بله بگوییم. فیزیوتراپی برای درمان آرتروز زانو بسیار خوب و موثر است. فیزیوتراپی یا تمرین درمانی به شما کمک می‌کند تا با علائم آرتروز زانو را کاهش دهید و عملکرد مفصل را بهبود بخشید.

زیرا فیزیوتراپی با کاهش درد، بهبود عملکرد مفاصل، تقویت عضلات و انعطاف پذیری در زانو، التهابات را کاسته و سبب کم شدن درد در این ناحیه می‌شود. به این ترتیب کیفیت زندگی شما بهتر شده و می‌توانید با آسودگی بیشتری فعالیت‌های روزمره را از سر بگیرید. بنابراین، پاسخ ” ایا فیزیوتراپی برای درد زانو خوب است” بله است.اما همیشه مهم است که با پزشک و فیزیوتراپیست خود مشورت کنید تا برنامه مناسبی برای شما تعیین کرده و روش درمانی با توجه به نیازها و شرایط شما تجویز شود. باید اشاره کنیم که علت درد زانو در سرما اگر فیزیکی یا ذهنی باشد با فیزیوتراپی بهتر خواهد شد.

البته در مواردی در کنار روند درمان زانو درد با فیزیوتراپی، پزشک روش‌های درمانی دیگر را نیز تجویز می‌کند. یکی از این روش‌ها تزریق گاز اوزون برای زانو است که به روند درمان، ترمیم آسیب‌ها و حتی کاهش علائم درد و محدودیت حرکتی کمک می‌کند.

فواید فیزیوتراپی برای آرتروز زانو چیست؟

آرتروز زانو یک اختلال مزمن در مفصل زانو است که با تخریب غضروف مفصل و التهاب آن همراه است. درمان آرتروز زانو اغلب شامل ترکیبی از روش‌هایی است که بهبودی درد، افزایش عملکرد مفصل و کاهش نیاز به جراحی را هدف می‌گیرند. یکی از این روش‌ها، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی یا تمرین درمانی تاثیر قابل توجهی در بهبود علائم آرتروز زانو دارد. در ادامه، فواید فیزیوتراپی برای درمان آرتروز زانو را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

۱. کاهش درد با فیزیوتراپی ارتروز زانو

فواید فیزیوتراپی بر ارتروز زانو|فست طب

تمرینات فیزیوتراپی می‌توانند منجر به کاهش درد و التهاب زانو شوند. تمرینات تقویتی، انعطاف‌پذیری و تعادلی کمک می‌کنند تا عضلات قوی و انعطاف‌پذیرشده و بار زیادی که بر مفصل زانو وارد می‌شود را کاهش دهند. این کاهش در بار زانو باعث کاهش درد مفصل می‌شود.

۲. بهبود عملکرد مفصل از فواید فیزیوتراپی آرتروز زانو

فیزیوتراپی به مفاصل کمک می‌کند تا قدرت، انعطاف‌پذیری و سازگاری لازم برای انجام فعالیت‌های روزمره به آن‌ها بازگردد. این تمرینات می‌توانند وضعیت مفاصل را بهبودداده و عملکرد معمولی آنها را بازیابی کنند. بهبود عملکرد مفصل زانو به بیماران این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌های روزمره‌شان را با راحتی و استقلال بیشتری انجام دهند. البته باید اشاره کنیم که در دوران فیزیوتراپی یکسری دارو و روش‌های درمانی دیگر نیز انجام می‌شوند. این درمان‌ها به صورت مکمل هستند. به عنوان مثال قرص گاباپنتین برای زانو درد خوبه و باعث بهبود روند درمان می‌شود.

۳. تاثیر فیزیوتراپی آرتروز زانو بر تقویت عضلات

آرتروز زانو می‌تواند باعث ضعف و ناتوانی در عضلات محیطی مفصل شود. تمرینات تقویتی فیزیوتراپی قادر به تقویت عضلات محافظ و پشتیبانی کننده زانو هستند. با تقویت عضلات، بار زانو به طور متعادل توزیع می‌شود و فشار بیشتری از مفصل خارج می‌شود. این امر باعث کاهش التهابات و درد زانو می‌شود.

۴. افزایش انعطاف‌پذیری زانو با فیزیوتراپی

 آرتروز زانو می‌تواند باعث محدودیت در انعطاف‌پذیری مفصل شود. تمرینات انعطاف‌پذیری فیزیوتراپی انعطاف زانو را افزایش‌داده و محدودیت‌ها را کاهش خواهند داد. در نتیجه محدوده حرکتی بیشتری در مفصل زانو فراهم‌شده و به فرد کمک می‌کند تا فعالیت‌های روزمره را با آسانی بیشتر انجام دهد.

۵. بهبود کیفیت زندگی با فیزیوتراپی آرتروز زانو

با بهبود درد و عملکرد مفصل، بیماران مبتلا به آرتروز زانو می‌توانند بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی تجربه کنند. انجام فعالیت‌های روزانه با آسانی، بازگشت به فعالیت‌های ورزشی محدود شده و بهبود شرایط روحی و روانی با افزایش اعتماد به خود و احساس استقلال در انجام فعالیت‌های روزانه، همگی در بهبود کیفیت زندگی اثرگذار خواهند بود.

چنانچه از آرتروز زانو رنج می‌برید، می‌توانید با مراجعه به پزشک و فیزیوتراپ، علائم این بیماری را در خود کاهش دهید. فیزیوتراپی بر اساس نیازها و شرایط شما طراحی می‌شود و با تمرینات منظم، می‌تواند بهبودی چشمگیری در علائم آرتروز زانو ایجاد کند.

تعداد جلسات فیزوتراپی برای درمان آرتروز زانو چقدر است؟

تعداد جلسات فیزوتراپی برای درمان آرتروز زانو چقدر است|فست طب

تعداد جلسات فیزیوتراپی برای آرتروز زانو می‌تواند بسته به شدت و مرحله بیماری، علائم و عوامل مرتبط متفاوت باشد. عموما، برنامه‌های فیزیوتراپی برای آرتروز زانو به صورت منظم و در طولانی‌مدت ادامه می‌یابند. تعداد جلسات می‌تواند توسط پزشک یا فیزیوتراپیست شما تعیین شود که این موضوع به رویکردهای درمانی خاص شما و پاسخ بدن به درمان بستگی دارد.

معمولا، برای درمان آرتروز زانو، فیزیوتراپی ممکن است به صورت هفتگی برنامه‌ریزی شود. برنامه‌های درمانی شامل تمرینات تقویتی، تمرینات انعطاف‌پذیری، تمرینات تعادل و استقامت، ماساژ، درمان حرارتی و سرمایشی و در برخی موارد، استفاده از وسایل و تجهیزات برای کاهش فشار بر زانو می‌شود.

بنا به گزارش اکثر فیزیوتراپ‌ها حداکثر ۱۰ جلسه درمانی برای مدیریت آرتروز زانو مناسب است. این در حالی است که برخی دیگر از افراد به بیش از ۱۰ جلسه درمانی نیاز دارند. تعداد فیزیوتراپی در هفته نیز با توجه به شدت بیماری متفاوت خواهد بود.

در هر صورت، این پزشک و یا فیزیوتراپیست است که تعداد دقیق جلسات فیزیوتراپی را برای شما تعیین می‌کند. زیرا به طور مشخص تعداد جلسات فیزیوتراپی به شرایط خاص و نیازهای درمانی شما بستگی دارد. مهم است که به برنامه‌های درمانی خود پایبند باشید تا روند بهبود بیماری با موفقیت طی شود.

قیمت فیزیوتراپی آرتروز زانو به ازای هر جلسه چقدر است؟

قیمت فیزیوتراپی با توجه به نوع حرکت درمانی متفاوت خواهد بود. به طور کلی قیمت هر جلسه فیزیوتراپی به طور میانگین از ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر حرکت درمانی تا ۱ میلیون تومان متغیر خواهد بود. اما این هزینه‌ها با توجه به مرکز فیزیوتراپی و برنامه تعیین‌شده متفاوت است.

فیزیوتراپی آرتروز زانو به بهبود کدام مشکلات کمک می‌کند؟

آرتروز زانو می‌تواند مشکلاتی را برای افراد به همراه داشته باشد. درد، کاهش دامنه حرکتی، کاهش قدرت عضلات و عدم تعادل از جمله مشکلاتی که برای این دسته از افراد به وجود می‌آورد. فیزیوتراپی با کنترل التهابات و همچنین افزایش قدرت عضلات، به مبتلایان این بیماری کمک می‌کند تا بتوانند دامنه حرکتی بیشتری داشته باشند و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

رایج‌ترین سوالات کاربران در مورد فیزیوتراپی زانو

۱- فیزیوتراپی چگونه به آرتروز زانو کمک می‌کند؟

فیزیوتراپی با انجام حرکات کششی، تمرینات تعادلی و قدرتی، می‌تواند به طرز شگفت انگیزی عضلات زانو را بهبود بخشیده و به کنترل درد کمک کند.

۲- مزایای فیزیوتراپی آرتروز زانو چیست؟

بهبود تحرک و بازگرداندن دامنه حرکتی مفاصل آسیب دیده، افزایش قدرت مفاصل، حفظ تناسب اندام و حفظ توانایی انجام فعالیت‌های روزانه از مزایای فیزیوتراپی ارتروز زانو هستند.

۳- تعداد جلسات مورد نیاز برای فیزیوتراپی زانو چقدر است؟

به طور کلی معمولا ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برای آرتروز زانو تجویز می‌شود. اما تعداد دقیق جلسات برای این روند درمانی توسط پزشک تعیین می‌شود.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه