کمر و گردن

علائم روماتیسم ستون فقرات؛ از درد تا عدم توانایی در حرکت

علائم روماتیسم ستون فقرات در افراد مختلف با توجه به شدت درد متفاوت است|فست طب

علائم روماتیسم ستون فقرات؛ از درد تا عدم توانایی در حرکت

علائم روماتیسم ستون فقرات می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد. باید بدانید که ستون فقرات یکی از پیچید‌ه‌ترین مفصل‌های بدن است. به طور خلاصه، افرادی که زمینه بیماری‌های خودایمنی دارند بیشتر دچار روماتیسم مفصلی می‌شوند. البته افرادی که اولین علائم روماتیسم را تجربه می‌کنند حدود بین ۲۰ الی ۴۰ ساله هستند.

نام دیگر روماتیسم ستون فقرات، اسپوندیلیت آنکیلوزان (Ankylosing spondylitis) است که یک کلمه یونانی باستان به معنای بیماری سفت کننده ستون فقرات است. این بیماری مادام‌العمر معمولا از ناحیه کمر شروع و امکان دارد تا گردن گسترش یابد یا به مفاصل سایر قسمت‌های بدن شما آسیب برساند. علائم این نوع روماتیسم‌ بستـه به شدت، جنس و نوع می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله از سایت فروشگاهی فست طب با بسیاری از علائم روماتیسم ستون فقرات آشنا خواهید شد.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

بیماری روماتیسم ستون فقرات چیست؟ آیا این بیماری پیشرونده است؟

علائم روماتیسم ستون فقرات با درد و مشکل در فعالیت نمایان می‌شود|فست طب

روماتیسم ستون فقرات بیماری است که در اصل به معنای التهاب بین مهره‌های ستون فقرات و مفصل‌های لگن (A.S = اسپوندیلیت آنکیلوزان) است. این عارضه که با نام روماتیسم ستون فقرات هنوز ناشناخته است‌.

درصد شیوع آن در مردان تقریبا سه برابر زنان تخمین زده می‌شود. علائم آن به تدریج ظاهر می‌شوند و رفت و برگشتی هستند، یعنی این که بسیاری از بیماران در دوره‌هایی حالشان خوب است و ماه‌های متمادی دچار هیچ گونه علائم ناراحت کننده‌ای نمی‌شوند. در مورد این روماتیسم با انواع درد کمر مانند دیسک اشتباه گرفته می‌شود .درد به علت این بیماری با استراحت بیشتر شده و با فعالیت کاهش می‌یابد. سپس به مرور بیمار شب‌ها از خواب با درد بیدار می‌شود و به راحتی نمی‌تواند حرکت کند.

روماتیسم ستون فقرات یا Ankylosing spondylitis یک بیماری دردناک و پیش رونده است که مفاصل ستون فقرات را درگیر می‌کند. این بیماری امکان دارد سایر مفاصل را نیز درگیر کند و روی سایر اندام‌ها، به ویژه چشم، ریه، روده و قلب اثر بگذارد. برای رفع علائم روماتیسم ستون فقرات و کاهش درد بیمار، استفاده از کمربند پلاتینر بسیار مناسب و موثر است. این کمربند با داشتن سه تکنولوژی خاص اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس به راحتی درد و مشکلات حرکتی را رفع می‌کند. پس با خرید کمربند پلاتینر اصل هوای کمرخود را داشته باشید.

علل روماتیسم ستون فقرات؛ یک اختلال خودایمنی در بدن

علت ابتلا به روماتیسم ستون فقرات دقیقا مشخص نیست. در این که روماتیسم یک اختلال خودایمنی است هیچ شکی نیست، اما علت دقیق آن هنوز پیدا نشده است. البته ناگفته نماند که بین ابتلا به این بیماری و ژنتیک ارتباط معناداری وجود دارد. روماتیسم ستون فقرات غالبا ارثی است. داشتن ژن HLA-B27 احتمال بروز علائم روماتیسم کمر را افزایش می‌دهد، به ویژه اگر سابق ابتلا به این بیماری در یکی از بستگان نزدیک نیز وجود داشته باشد. همچنین ژن‌های دیگر و عامل‌های محیطی نیز در بروز روماتیسم ستون فقرات نقش دارند و باعث می‌شوند بعضی افراد به این بیماری مبتلا شوند.

از عوامل تشدید علائم و عامل خطر در ابتلا به علائم روماتیسم ستون فقرات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کشیدن سیگار
 • افزایش وزن
 • عدم ورزش و عالیت

در ادامه با علائم روماتیسم ستون فقرات و روش‌های تشخیص و درمان آن آشنا خواهیم شد.

ایا روماتیسم ستون فقرات خطرناک است؟

روماتیسم در ستون فقرات باعث مرگ نمی‌شود. اما روی کیفیت زندگی و فعالیت بدنی افراد تاثیر بالایی دارد. به همین دلیل ممکن است روی اخلاق، رفتار و حتی افسردگی تاثیر بگذارد. زیرا با کاهش دامنه حرکتی، افزایش درد و کم تحرکی بیمار کلافه و ناراحت خواهد شد. به همین دلیل می‌توان عنوان کرد که روماتیسم خطرناک نیست اما زندگی عادی بیمار را خراب می‌کند.

عاقبت بیماران روماتیسم ستون فقرات

همانطور که گفته شد بیماران مبتلا به روماتیسم کمر با پیشرفت بیمار خود دچار درد، کم تحرکی و تغییراتی در فرم ستون فقرات خود می‌شوند. در این حالت زندگی نرمال و حرکت‌های ساده مانند راه رفتن، نشستن، خوابیدن، گرفتن و بلند کردن اجسام برای آن‌ها سخت خواهد شد.در این حالت کیفیت زندگی بیمار به میزان زیادی کاهش می‌یابد. تعداد زیادی از بیماران با این شرایط سال‌های زیادی زندگی می‌کنند. عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی به نوع درمانی که در پیش می‌گیرند و سبک زندگی آن‌ها بستگی دارد.

خاص‌ترین علائم روماتیسم ستون فقرات؛ آیا این بیماری ژنتیکی است؟

مشخصه اصلی بیماری روماتیسم ستون فقرات، چسبندگی بین ستون مهره‌هاست که حرکات بیمار را به تمام جهات کاهش می‌دهد. این بیماری بیشتر در افراد جوان و در دهه دوم و سوم زندگی دیده می‌شود و در مردان سه برابر زنان دیده می‌شود. احتمال بروز بیماری بعد از ۵۰ سالگی بسیار کم است.‌

چند نکته مهم و کلیدی در تشخیص و افتراق این بیماری از سایر انواع کمردرد به ویژه دیسک کمر وجود دارد. روماتیسم ستون فقرات صرفا جنبه ژنتیکی دارد و در بیش از ۹۰ درصد مبتلایان، وجود ژن عامل بیماری (ژن B27) به اثبات رسیده است. بر خلاف دیسک کمر، درد مبتلایان با فعالیت بهبود می‌یابد و با استراحت شدت پیدا می‌کند. پس در جواب اینکه آیا فتق دیسک خطرناک است یا روماتیسم ستون فقرات باید گفت که هر دو مورد دردسرساز هستند.

علائم روماتیسم کمری و ستون فقرات چیست؟ آیا علائم دائمی هستند؟

خاصترین علائم روماتیسم ستون فقرات با گذشت زمان بدتر می‌شود|فست طب

روماتیسم ستون فقرات نوعی بیماری مزمن یا درازمدت است و بیماران سال‌ها با این عارضه دست و پنجه نرم می‌کنند. مفصل‌های ستون فقرات در اثر ابتلا به این عارضه ملتهب و فرسوده می‌شود. بدن در تلاش برای ترمیم آسیب‌ها، شروع به تولید استخوان جدید می‌کند. در برخی بیماران مشاهده می‌شود که استخوان‌های ستون فقرات در پی پیشرفت بیماری و تولید استخوان‌های جدید در نهایت به هم جوش می‌خورد. روماتیسم ستون فقرات معمولا پایین کمر و لگن را درگیر می‌کند. البته احتمال اثر گذاشتن روماتیسم ستون فقرات بر مفصل‌های دیگری، مانند مفصل ران، شانه و دیواره قفسه سینه نیز وجود دارد. در ادامه به نمونه‌های دیگری از علائم ستون فقرات اشاره می‌کنیم.

علائم روماتیسم ستون فقرات کمر و لگن؛ شایع‌ترین علائم

علائم اصلی روماتیسم کمر و لگن (مفصلی ستون فقرات) عبارتند از:

 • درد پایین کمر که بیشتر از سه ماه ماندگار است. این درد معمولا در نیمه‌ دوم شب یا هنگامی که از تخت بلند می‌شوید بدتر می‌شود، اما به تدریج با حرکت بهتر می‌شود.
 • برخی بیماران در ناحیه باسن و بالای ران نیز دچار درد می‌شوند.
 • درد و تورم در مفصل ران، زانو یا دیگر مفاصل
 • درد در ناحیه‌های اتصال تاندون‌ها به استخوان
 • احساس خستگی و اختلال خواب
 • مشکل در تنفس (تنگی نفس)
 • انحنایستون فقرات
 • التهاب چشم
 • گرما در اطراف مفاصل
 • سردرد و درد در پایه جمجمه
 • مفاصل دردناک و سفت
 • از دست دادن انعطاف پذیری و عملکرد مفاصل

شدت این علائم در افراد مختلف، با توجه به شدت آسیب‌ها متفاوت است.

روش‌های تشخیص روماتیسم ستون فقرات برای انتخاب بهترین روش درمان

تشخیص دقیق علائم روماتیسم ستون فقرات برای پزشکان به دلیل علائم متنوع و مشابه در انواع دیگر روماتیسم کمر دردها، نیاز به بررسی دقیق دارد. در ابتدا، پزشک ممکن است با مصاحبه با بیمار علائم و شرایط مرتبط با روماتیسم ستون فقرات را بررسی کند. سپس، با معاینه فیزیکی، علائم مرتبط با روماتیسم را بررسی کند. همچنین برای تشخیص دقیق‌تر پزشک از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

 • تصاویر تصویربرداری‌‌ مانند تصاویر شامل اشعه ایکس
 • سونوگرافی
 • MRI
 • CT اسکن

با توجه به علائم ستون فقرات، پزشک ممکن است به عنوان یک روش تشخیصی، از آزمایش‌های خونی و ادراری نیز استفاده کند.

تشخیص دقیق علائم روماتیسم ستون فقرات بسیار مهم است. زیرا در صورت عدم درمان مناسب، ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی در اسکلت بدن شود. بنابراین، برای تشخیص دقیق و درمان صحیح روماتیسم ستون فقرات، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

معرفی روش‌های درمان روماتیسم در ستون فقرات؛ روش‌های موجود

روماتیسم درمان قطعی ندارد اما می‌توان با درمان‌های مختلف، علائم روماتیسم ستون فقرات را کاهش یا کنترل کرد. در ادامه با چند نمونه از این روش‌ها آشنا خواهیم شد. به عنوان مثال بهترین مسکن برای درد دیسک کمر قرص دیلکوفناک است که به صورت شیاف نیز موجود است.

 درمان روماتیسم ستون فقرات در خانه و رفع علائم این نوع روماتیسم با اصلاح سبک زندگی

درمان یا کنترل علائم روماتیسم مهره ها با ورزش و تغییر سبک زندگی|فست طب

در واقع درمان قطعی روماتیسم ستون فقرات وجود ندارد. اما راهکارهای زیادی، مانند آمپول روماتیسم ستون فقرات و مصرف داروها، برای کمک به کاهش علائم روماتیسم و جلوگیری از آسیب مفاصل وجود دارد. داشتن یک سبک زندگی سالم یکی از جنبه‌های مدیریت روماتیسم ستون فقرات است. سبک زندگی سالم عبارتند از:

 • ورزش
 • حفظ وزن متناسب بدن
 • انجام فعالیت‌های روزانه
 • داشتن رژیم غذایی سالم
 • مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های مفید
 • ترک سیگار
 • پرهیز از غذاهای چرب دارای روغن امگا۶
 • عدم مصرف شکر و کربوهیدرات زیاد

با رعایت این موارد به مرور زمان شدت علائم و درد بیمار کم خواهد شد. همچنین در جواب به سوال برای درمان روماتیسم مفصلی چی بخوریم باید گفت که مصرف مواد غذایی تاثیر بالایی در روند درمان دارد. اما به صورت مستقیم باعث بهبود آسیب و بیماری نمی‌شود.

کاهش علائم روماتیسم ستون فقرات با فیزیوتراپی

در جلسات فیزیوتراپی بیمار کم کم یاد می‌گیرد که وضعیت بدنی خود را در در بهترین حالت نگه دارد. همچنین در این جلسات به تقویت عضلات و مفاصل پرداخته می‌شود. و از تکنیک‌های دیگری استفاده می‌کنند تا درد بیمار کاهش یابد. در کنار فیزیوتراپی انجام ورزش، تغییراتی در سبک زندگی، نحوه خواب و راه رفتن و نشستن به کاهش درد و علائم بیمار کمک خواهد کرد. به همین دلیل به بیماران مبتلا به روماتیسم زانو و ستون فقرات گفته می‌شود که فیزیوتراپی خود را جدی بگیریند.

درمان گیاهی روماتیسم ستون فقرات؛ درمان علائم روماتیسم مهره‌ها در طبیعت

در ادامه به برخی از مواد غذایی گیاهی که می‌توانند علائم بیماری روماتیسم ستون فقرات را کاهش دهند، اشاره کرده‌ایم:

 • سیر
 • دارچین
 • آویشن
 • زنجبیل
 • زردچوبه
 • چای سبز
 • فلفل سیاه
 • فلفل قرمز

استفاده از این موارد در غذاها یا به صورت دمنوش در تسکین درد و کاهش علائم روماتیسم ستون فقرات تاثیر دارد.

عاقبت بیماران مبتلا به شدیدترین علائم روماتیسم ستون فقرات چیست؟

علائم روماتیسم‌ ستون فقرات به روش‌های مختلفی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم این بیماری ممکن است خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. بسیاری از درمان‌های جدید در کاهش یا حتی جلوگیری از پیشرفت بیماری روماتیسم موفق بوده‌اند. هیچ جدول زمانی دقیقی برای پیشرفت شدت آن وجود ندارد، اما بدون درمان موثر، بیماری با گذشت زمان بدتر می‌شود.

سوالات متداول درباره روماتیسم ستون فقرات

۱.خواندن ازمایش روماتیسم چگونه انجام می‌شود؟

اندازه‌ی طبیعی فاکتور روماتوئید ۰ تا ۱۵ u/mL است. اما اگر این مقدار از حد طبیعی تغییر کند، آزمایش شما مثبت می‌شود. پس نیاز به بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تر است.

۲. در صورتی که علائم روماتیسم ستون فقرات درمان نشود چه عوارضی به دنبال خواهد داشت؟

این بیماری نیز مانند سایر عارضه‌‌ها عوارضی را در فرد ایجاد می‌کند. این عوارض شامل شکستگی ستون فقرات، پوکی استخوان و ناراحتی‌های قلبی است.

۳. ایا روماتیسم ستون فقرات خطرناک است؟

این بیماری از این حیث جای نگرانی دارد که مادام‌العمر شناخته شده است اما خوشبختانه به کمک داروها قابل کنترل است.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه